Фото: Prasesh Shiwakoti (Lomash) on Unsplash

Од 6.119 направени тестови денеска, регистрирани се 2.019 нови случаи на ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Најголем број од новорегистрираните случаи се од Скопје – 968, Битола – 150 и Кавадарци – 104.

Од вкупниот број на новозаболени, регистрирани се 254 реинфекции, а двајца од регистрираните лица во текот на денешниот ден се заразиле со ковид-19 по трет пат.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 15 починати лица: 4 починати лица од Скопје (61г, 70г, 85г и 85г), 3 починати од Прилеп (71г, 72г и 82г), 2 починати лица од Битола (84г и 84г) и по едно починато лице од Гостивар (72г), Охрид (81г), Кочани (70г), Свети Николе (79г), Струмица (78г) и Штип (78г).

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се четири починати лица, од Скопје (1), Велес (1), Делчево (1) и Радовиш (1) на возраст од 72 до 75 години. Пријавените се починати во период од 18.01.2022 до 22.01.2022 година.

Од вкупниот број на починати лица (n=19), шест лица се целосно вакцинирани, а кај 17 се регистрирани коморбидитети.

Во изминатово деноноќие регистрирани сe 973 оздравени пациенти од ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 261.347, бројот на оздравени пациенти е 231.179, на починати е 8.285, а бројот на активни случаи на ковид-19 во моментов изнесува 21.883.