fbpx

Денеска 1.348 нови случаи на ковид-19 и 19 починати лица

-

Министерството за здравство информира дека во изминативе 24 часа направени се 3.996 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во Скопје – 725, Куманово – 73 и Битола – 67. Од вкупниот број на позитивни случаи (1.348), регистрирани се 196 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 11 починати лица: 6 починати лица од Скопје (75г, 81г, 86г, 90г, 92г и 97г), 2 лица од Гостивар (70г и 77г) и по едно лице од Струмица (71г), Велес (80г)и Штип (78г). Од пријавените, 10 лица се починати во болнички услови и едно лице е починато во домашни услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 8 починати лица меѓу 1 и 9 февруари од: Кичево (2), Прилеп (2), Скопје (1), Струмица (1), Куманово (1) и Тетово (1). Починатите се на возраст од 55г до 91г.

Од вкупниот број на починати лица (n=19), две лица се целосно вакцинирани, кај 17 лица се регистрирани коморбидитети.

Регистрирани сe 1.247 оздравени пациенти од ковид-19 во изминатово денониќие.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 284.875, бројот на оздравени пациенти е 264.443, на починати е 8.705, а бројот на активни случаи на ковид-19 изнесува 11.727.

За денар и половина поевтинува дизелот, a бензините за половина денар

Од полноќ малопродажната цена на Еуродизел се намалува за 1,5 денари за литар, а малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98, како и на екстра лесното масло...
Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
udemy paid course free download
download intex firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy course download free