fbpx

Денеска почнува филмскиот фестивал во Тетово

-

Четвртото издание на филмскиот фестивал „Watch out“ ќе се одржи во Тетово од 26 до 29 мај во амфитеатарот на Меморијалната куќа на комунистичката партија во Тетово. За фестивалот имало пријавено повеќе од 150 апликации од пет континенти, а жирито одбрало 32 филма кои ќе бидат прикажани во четирите фестивалски дена.

Фестивалот го организира Центарот за балканска соработка „Лоја“ од Тетово, со поддршка на Гете-институтот во Скопје и на Амбасадата на САД во Македонија.

Филмовите што конкурираат се поделени во четири категории: кратки играни филмови, анимирани, експериментални и документарни.

За време на фестивалот ќе има и работилница, на која ќе имаат можност да учествуваат и локални уметници и ќе биде реализирана од Скип Блумберг.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Израелскиот претседател чекал 40 минути во авионот во Париз поради „безбедносна загриженост““

На израелскиот претседател Исак Херцог и на неговата делегација им било дозволено да излезат од авионот на парискиот аеродром дури откако поминале 40 минути во авионот „поради безбедносна загриженост“,...