fbpx

Демонстрантите седнаа пред Собранието, ја пеат химната и палат свеќи

-

Демонстрантите стигнаа пред Собранието на Република Македонија. Тие седнаа на улицата и ја пееја химната на Македонија и запалија свеќи.

Групата извикува „уа, уа“, „оставка, оставка“ и „готово е Никола“.

Насобраните со едноминутно молчење, истовремено со оние кои протестираат во Битола и во Прилеп, му одадоа почит на убиениот Нешковски.

Забележително е големо присуство на полицијата, а блокирани се приодите на улицата која води кон Бит-пазар.

Демонстрантите, иако беше планирано да протестираат пред Владата, поради блокадата, се упатија кон Собранието.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Ориентациска недела“ за подобро снаоѓање на бруцошите на ФИНКИ

Факултетското студентско собрание на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) втора година по ред организира „Ориентациска недела“ – настан кој има за цел да ги воведе студентите...