fbpx

Демографијата на Балканот, тема на конференција во Охрид

-

Петтата меѓународна тематска конференција за демографија, „Населението на Балканот на прагот на 21 век“, ќе почне утре и ќе трае до 24 октомври во хотел „Метропол“, во организација на Економски институт од Скопје и на асоцијацијата „Демобалк“.

Оваа конференција има цел да ја процени демографската ситуација на Балканот на почетокот на 21 век и да привлече внимание на главните демографски трендови и на нивните потенцијални ефекти на среден и на долг рок.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Кој е 50-годишниот пожарникар што загина при атентатот на Трамп во Пенсилванија?

Во вооружениот напад што се случи за време на митингот на кандидатот на Републиканската партија за претседател на САД, Доналд Трамп, беше убиен човек. Убиениот на митингот, Кори Комператоре,...