fbpx

Демири не доби притвор, Левица бара пуштање и на другите двајца нивни членови

-

Ниту притвор, ниту какви било превентивни мерки не побарал обвинителот по денешниот информативен разговор со Мариглен Демири, член на президиумот на Левица.

Демири денеска беше повикан на информативен разговор во Основното јавно обвинителство поради учество во толпа.

Бранимир Јовановиќ од Левица на денешната прес-конференција, по завршувањето на информативниот разговор, рече дека мерките за куќен притвор, изречени за двајца членови на партијата, се престроги и затоа бараат тие да бидат повлечени.

– На Денот на победата над фашизмот, истакнат борец против фашизмот и режимот беше повикан на информативен разговор поради учество во антифашистички протест. Како што ги победивме фашистите пред 70 години, така ќе ве победиме и вас – изјави Јовановиќ.

Тој додаде дека освен двајцата членовите на Левица, кои се во куќен притвор, и Демири, кој беше повикан на информативен разговор, вчера, физички бил нападнат и активист на левичарското движење „Солидарност“, затоа што носел транспарент.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...