Турскиот премиер Ахмет Давутоглу потврди дека официјална Анкара им пружа помош на сите сили во Сирија кои се против режимот на Башар ал Асад.

Тој истакна дека Турција е најзаслужна што во Сирија постои умерена опозиција, но наведе и дека Анкара ќе пружа помош на сите сили кои се борат против инвазијата на Русија и на Иран.

– Ако денес навистина постои умерена опозиција во Сирија, тоа е затоа што постои поддршка од Турција. Ако денес режимот на Асад не е во можност да ги контролира сите делови на територијата, тоа е затоа што на опозицијата ѝ даваат поддршка Турција и уште некои држави – рече Давутоглу.

Според неговите зборови, Анкара ќе стори сè да им помогне на сириските браќа и сестри.

– Ќе им помогнеме на сите, од бегалци до херојскиот народ во Сирија. На сите Сиријци што го креваат гласот против агресијата и режимот, против терористите, против Исламска држава и против сите странски сили кои вршат инвазија на Сирија, а тоа се Русија и Иран – додаде Давутоглу.

Тој истакна дека целта на руските воздушни напади е етничко чистење околу градот Алепо.

– Москва ги напаѓа сите антирежимски сили, Сунити, Курди, Турци, Арапи, не ѝ е битно. Тие продолжуваат да креираат нови групи на бегалци кои доаѓаат кон Турција, а меѓународната заедница ја нема и не сака да им помогне на бегалците. Крајната цел на Русија е да створи бегалска криза во Турција и во Европска Унија – истакна Давутоглу.