fbpx

Ципрас доаѓа во Скопје на први октомври на Самит за Западен Балкан

-

Поранешниот грчки премиер и лидер на опозициската партија СИРИЗА Алексис Ципрас и поранешниот претседател на Европскиот парламент Мартин Шулц на 1. октомври ќе учествуваат на Самитот за Западен Балкан во Скопје. На настанот, организиран од „Економист“, ќе дебатираат, меѓу другите, и поранешниот помошник државен секретар на САД Вес Мичел, потпретседателот на Европскиот парламент Димитрис Пападимулис и македонскиот премиер Зоран Заев.

На еднодневниот самит „Зајакнување на моментумот за европска интеграција“ централно место ќе заземе панел дискусијата на актуелниот премиер Зоран Заев со лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас и Мартин Шулц на темата „Кои се следните чекори за европска интеграција на Западен Балкан?“. Настанот е планирано да се одржи во хотелот „Хилтон“ во Скопје.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

За еден ден, две жени од Скопје нападнати од своите партнери

Два случаја во кои жени од Скопје се нападнати од своите партнери се регистрирани во полицискиот билтен во текот на вчерашниот ден. Околу 18 часот и 30 минути вчера, во...