fbpx

Челси Менинг ќе биде ослободена на 17 мај

-

Челси Менинг, трансродната личност што беше осудена на затворска казна од 35 години поради објавување доверливи информации, ќе биде ослободена на 17 мај.

Менинг одлежа речиси седум години во воениот затвор „Форт Левенворт“ откако беше осудена дека објавила повеќе од 700.000 доверливи информации, видеоснимки, дипломатски преписи, што е најголема објава на такви податоци во историјата на САД.

Белата куќа соопшти дека нејзината казна ќе биде укината на 17 мај, откако Обама ја помилува во јануари оваа година, велејќи дека таа презела одговорност за делото што го направила и дека казната е преголема во споредба со другите кои се осудени за слични дела.
Републиканците го опишаа помилувањето како опасен преседан.

Менинг е родена како маж и била дел од американската војска како Бредли Менинг, а по судењето за шпионажа, Менинг првпат се изјасни како жена.

Менинг досега двапати се обиде да се самоубие поради тоа што како трансродова лично била затворена во затвор за мажи.

Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
download udemy paid course for free
download lenevo firmware
Free Download WordPress Themes
download udemy paid course for free