fbpx

Чавков, Дурловски, Илиевски добија притвор од 30 дена, шест лица добија куќен притвор

-

Основниот суд Скопје 1 денеска преку соопштение информираше дека за насилствата во Собранието на 27 април годинава, по барање на ОЈО за организиран криминал и корупција, судија на претходна постапка на 13 лица им определил притвор во траење од 30 дена, додека на шест лица им е определен куќен притвор.

Судијата на претходна постапка го прифати предлогот и им определи мерка притвор во траење од 30 дена на Митко Чавков, Игор Дурловски, Богдан Илиевски, Оливер Радулов и на уште девет други лица.

Куќен притвор им е определен на Борис Дамовски, Владо Јовановски и на уште четири други лица.

Јавното обвинителство за организиран криминал против овие лица води постапка поради основано сомневање за сторено кривично дело терористичко загрозување на уставниот поредок и на безбедноста, од член 313 од Кривичниот законик.

Против овие решенија, обвинетите имаат право на жалба до Кривичниот совет на овој суд во рок од 24 часа по приемот на решенијата.

Од Кривичен суд велат дека за пратениците кои се опфатени во истрагата, судија на претходна постапка ќе одлучи по предлогот на обвинителството откако претседателот на Собранието ќе одлучи по барањето на судот.

„За другите лица што се опфатени во предлогот, а не беа спроведени пред судијата на претходна постапка, судот сè уште нема добиено известување за причините поради кои не е постапено по наредбите за нивно приведување“, велат од Судот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Костал Македонија“ ќе вложи 50 милиони евра во фабрика за полначи на електрични возила

„Костал Македонија“ ќе инвестира нови 50 милиони евра во изградба на фабрика за производство на полначи за електрични и хибридни возила во периодот од јули 2023 до декември 2026...
Download WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
download udemy paid course for free
download huawei firmware
Premium WordPress Themes Download
free download udemy course