Чадвик Бозман познат како суперхеројот Црниот Пантер, почина од рак на 43 години

By Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America - Chadwick Boseman, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67164061

Почина актерот Чадвик Бозман, најпознат по неговата улога на суперхеројот Црниот Пантер (Black Panther) во истоимениот блокбастер од Марвел. На неговите профили на социјалните медиуми беше објавена официјална порака од неговиот тим дека Чадвик починал вечерта на 28 Август, на 43-годишна возраст, по 4-годишна борба со ракот, во тајност.

View this post on Instagram

It is with immeasurable grief that we confirm the passing of Chadwick Boseman.⁣ ⁣ Chadwick was diagnosed with stage III colon cancer in 2016, and battled with it these last 4 years as it progressed to stage IV. ⁣ ⁣ A true fighter, Chadwick persevered through it all, and brought you many of the films you have come to love so much. From Marshall to Da 5 Bloods, August Wilson’s Ma Rainey’s Black Bottom and several more, all were filmed during and between countless surgeries and chemotherapy. ⁣ ⁣ It was the honor of his career to bring King T’Challa to life in Black Panther. ⁣ ⁣ He died in his home, with his wife and family by his side. ⁣ ⁣ The family thanks you for your love and prayers, and asks that you continue to respect their privacy during this difficult time. ⁣ ⁣ Photo Credit: @samjonespictures

A post shared by Chadwick Boseman (@chadwickboseman) on

Иако Чадвик се борел со болеста веќе 4 години, за ова знаеле само мал круг на луѓе, а за светот оваа вест одекна како огромно изненадување. Холивуд жали за својот колега, кој важи за еден од најпочитуваните актери на нашето време. Речиси да нема јавна личност која не оддаде почит за прераното заминување на актерот.

 

Во април годинава, фановите забележале дека нешто се случува со актерот одкако тој на својот инстаграм профил објавил видео каде се забележува дека актерот е значително ослабен. Ова видео ја загрижи јавноста, но набрзо фановите заклучиле дека падот на неговата телесна тежина веројатно се должи на подготовка за нова улога во филм за која е потребно да изгледа послабо. За жал се покажа дека тоа не е вистина.

 

По веста за неговата смрт, јавноста се потсети на ова видео во кое Чадвик зборува за две дечиња кои починале од рак, со кои тој комуницирал во текот на снимањето на Црниот Пантер. Во видеото актерот станува емотивен додека ја раскажува приказната, а според датумот на интервјуто може да се заклучи дека во тој период тој веќе знаел дека и тој самиот боледува од рак.

Неколку хаштази поврзани со смртта на актерот веќе се трендинг на Твитер, а фановите побрзаа да ја искажат својата жал, меѓу другото, барајќи од Марвел да не ставаат друг актер во улогата на Кралот Т’Чала во Црниот Пантер.