fbpx

Централната банка на САД ја зголеми референтната каматна стапка

Банката на Англија треба да донесе сопствена одлука за каматната стапка во четврток

-

Американската централна банка повторно ги зголеми каматните стапки, и покрај стравувањата дека овој потег би можел да придонесе за финансиски превирања по низата банкарски неуспеси.

Федералните резерви (ФЕД) ја зголемија основната стапка за 0,25 процентни поени, нарекувајќи го банкарскиот систем „здрав и еластичен“. Но, исто така, предупреди дека последиците од неуспесите на банките може да му наштетат на економскиот раст во месеците што следат.

ФЕД ги зголемува трошоците за задолжување во обид да ги стабилизира цените. Но, наглото зголемување на каматните стапки од минатата година доведе до оптоварувања во банкарскиот систем.

Две американски банки – Silicon Valley Bank и Signature Bank – пропаднаа овој месец, делумно поради проблемите предизвикани од повисоките каматни стапки. Постои загриженост за вредноста на обврзниците што ги чуваат банките, бидејќи зголемувањето на каматните стапки може да ги направи тие обврзници помалку вредни.

Банките имаат тенденција да чуваат големи портфолија на обврзници и како резултат на тоа седат на значителни потенцијални загуби. Падот на вредноста на обврзниците што ги чуваат банките не е нужно проблем, освен ако тие не бидат принудени да ги продадат.

Властите ширум светот рекоа дека не мислат оти неуспесите ја загрозуваат широко распространетата финансиска стабилност и дека треба да го одвлечат вниманието од напорите да се стави инфлацијата под контрола.

Минатата недела Европската централна банка ја зголеми основната каматна стапка за 0,5 процентни поени.

Банката на Англија треба да донесе сопствена одлука за каматната стапка во четврток, еден ден откако официјалните бројки покажаа дека инфлацијата неочекувано порасна во февруари на 10,4 отсто.

Претседателот на Федералните резерви Џером Пауел рече дека ФЕД останува фокусиран на борбата со инфлацијата. Тој ја опиша финансискиот систем како силен, но и призна дека неодамнешните превирања со Silicon Valley Bank веројатно ќе го одолговлечат растот.

Прогнозите објавени од банката покажуваат дека официјалните лица очекуваат економијата да порасне само 0,4 отсто оваа година и 1,2 отсто во 2024 година, што е нагло забавување од нормата – и помалку од проектираните официјални лица во декември.

Соопштението од ФЕД, исто така, ги ублажи претходните изјави во кои се вели дека „тековните“ зголемувања на каматните стапки ќе бидат потребни во месеците што следат.

Потезите „јасно сигнализираат дека ФЕД е нервозен“, рече Иан Шефердсон, главен економист во Pantheon Macroeconomics.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download Nulled WordPress Themes
udemy course download free
download micromax firmware
Download WordPress Themes Free
download udemy paid course for free