fbpx

За Верушевски, нарачателот на прислушувањето e Никола Груевски, а не Сашо Мијалков

Зоран Верушевски, поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање и актуелен советник за безбедност на премиерот Зоран Заев, одговорајќи на прашањата на обвинителството...

Македонски интелектуалци ниту на сон не би побарале Софија да му поставува услови на...

„Македонски учени настояват София да постави условия на Скопие преди подкрепата за ЕС“ (Македонски интелектуалци настојуваат Софија да постави услови на Скопје пред поддршката...

Заев: Ветивме пилот – проекти, вработување на 300 пилоти нема ниту во мое Муртино

Премиерот Зоран Заев, сепак не ветил дека во Арачиново ќе се вработеле 300 пилоти од Арачиново, како што истакна еден од жителите за време...

Остри критики за мерките на албанската влада против дезинформациите

По безмалку 11 месеци жестоки критики од новинарите, здруженијата и меѓународните организации, спорните закони кои, според опонентите, негативно ќе повлијаат на работата на новинарите...

„Единствена Македонија“ „по советски“ ги сече неподобните од фотографиите

Случајот со атрактивната руска пратеничка и радио и ТВ водителка Инга Јумашева, која во четвртокот била задржана на њујоршкиот аеродром „Џон Кенеди“, каде допатувала...

Роберт Ботери: Во Словенија се поткупуваат медиуми за дискредитација на политичари и бизнисмени

Роберт Ботери, креативен директор на списанието „Младина“ од Словенија е со децении во култниот весник, кој во некогашна Југославија беше предводник на авангардата, често...

Манипулативни вести за бугарско вето шират тензии во регионот пред самитот на ЕУ

Наспроти недостатокот на официјално соопштение за евентуално бугарско вето кое би ја спречило Република Северна Македонија да добие датум за преговори со Европската Унија,...

Сѐ уште не се знае дали ЕУ ќе ги раздвои интеграциите за Македонија и...

Во текст објавен во неделата (06.10.2019 година) српскиот сајт „Вести Онлајн“ преку насловот „ЕУ ги раздвојува Македонија и Албанија“ („EU razdvaja Makedoniju i Albaniju“)...

Дезинформациите се стари колку и човештвото, медиумите денес се преслаби да ги совладаат

Дезинформациите не се ништо друго освен лага, стара колку и човештвото. Само што во овие нови времиња тие лаги во вид на лажни вести...

„Вечерњи“ (дез)информира, а читателите го поправаат за животот во Македонија

На сајтот на хрватскиот медиум „Вечерњи лист“ пред два дена се појави репортажа за Македонија, во која може да се најдат и сомнителни и непоткрепени...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ