fbpx

Кривична пријава за претседателот на здружението „Пастрмајлијада 2013“

Дваесет и петгодишен штипјанец, претседател на здружението на граѓани „Пастрмајлијада 2013“, е осомничен за злоупотреба на службената положба и овластување. Од полицијата информираат дека осомничениот...

Дваесетгодишен возач прегази тинејџер

Патничко возило „фолксваген туарег“ со скопски регистарски ознаки, вчера попладне удрило во 16-годишниот скопјанец И.Б. на раскрсницата од булеварот Метрополит Теодосиј Гологанов и улицата 9...
Вавринка е последниот полуфиналист на Мастерс турнирот во Лондон

Вавринка против Федерер во полуфиналето во Лондон

Швајцарецот Станислас Вавринка го победи хрватскиот тенисер Марин Чилиќ во три сета, со 6:3, 4:6 и 6:3 по сетови, на последниот меч од групната...

Хрватска повеќе одвојува средства за црквата отколку за сиромашните

Католичката црква во последните 10 години од државниот буџет на Хрватска добила 782 милиони евра, пишува хрватскиот весник „Јутарни лист“. Податокот првпат е достапен за...

Ирак: Сменети 26 воени офицери поради корупција

Ирачкиот премиер Хајдар ел Абади смени 26 воени офицери поради корупција и неспособност да се соочат со џихадистите од Исламска држава. - Воениот персонал мора...

Почнува акцијата за чистење во Карпош

Утре во 13 часот, кај фонтаната во Карпош 3, меѓу улиците Никола Русински и Карпошово востание, градоначалниците на Град Скопје и на Општина Карпош,...

Делчевец осомничен за фалсификување оти го искинал пасошот

Регионалниот центар за гранични работи Исток, поднел кривична пријава против Р.Т. (32) од Делчево, кој е осомничен за фалсификување личен документ. Како што информираат од полицијата,...

Утре нова рунда разговори за името

Посредникот во спорот за името, Метју Нимиц, за утре свика нова рунда разговори меѓу претставниците на двете земји во Њујорк. На средбата ќе присуствуваат македонскиот...

ФЗОМ електронски ќе ги добива потврдите од редовните студенти

Редовните студенти ќе можат по електронски пат да испраќаат потврди до Фонодот за здравствено осигурување наместо, како досега, писмено до шалтерите на ФЗОМ. Ова...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ