fbpx

70 проценти од пилешкото во Британија, заразено со бактерија

Речиси 70 отсто од пилешкото месо што се продава во британските супермаркети е заразено со бактеријата кампилобактер, се наведува во извештајот на Британската агенција за безбедност на храната(ФСА), пренесуваат медиумите во Велика Британија. Според извештајот, во речиси 18 отсто од заразеното пилешко месо присуството на...

Странски државјанки приведени при претрес на локал во гостиварско Чегране

Три странски државјанки, кои илегално работеле како пејачки, биле затекнати од екипа на гостиварската полиција која ноќеска извршила претрес во угостителскиот објект „Експорт - импорт“, во селото Чегране, сопственост на 32-годишен жител на селото. Како што информираат од полицијата, две од странските државјанки биле од...

Оланд одлучи: „Мистрал“ останува да чека

Францускиот претседател Франсоа Оланд одлучи на неопределено да ја одложи испораката на воениот брод „мистрал“ на Русија. Во соопштението од кабинетот на Оланд стои дека претседателот смета дека „сегашната ситуација на истокот на Украина уште не дозволува испорака на првиот воен брод на Русија. „Тој одлучи...

Денеска три собраниски комисии

Во републичкото Собрание, за денеска се закажани седници на Комисијата за транспорт и врски, Комисијата за екологија, Законодавно-правната комисија и на Комитетот за односи меѓу заедниците. Комисијата за транспорт треба да одржи две седници со расправи за предлог-законот за изменување и за дополнување на Законот за продажба...

Бандиќ ја плати кауцијата од два милиони евра и излезе од притвор

Милан Бандиќ и вечерва излезе од затворот во Реметинец
Загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ ја уплати кауцијата од околу два милиони евра (15 милиони куни) и вечерва излезе од затворот во Реметинец. Тој, пред истражниот судија, вети дека нема да влијае врз сведоците. По излегувањето од затворот, Бандиќ не сакал да дава никакви изјави,...

Кривична пријава против велешанец оти се обидел да прегази полицајци

Гевгелиската полиција поднела кривична пријава против 34-годишен велешанец, осомничен дека со камион со лажни регистарски таблички, се обидел да прегази полицајци. Според полицијата, велешанецот Е.Н. е осомничен за фалсификување личен документ и за напад врз службено лице при вршење работи во безбедноста. Инцидентот се случил на почетокот...

„Студентски пленум“: Не побаравме оставка од министерот Адеми

Министерот за образование Абдилаќим Адеми или не го прочитал писмото што му го достави „Студентски пленум“ за екстерното оценување или свесно манипулира, зашто ние никаде не побаравме оставка од него, се вели во соопштението од „Студентски пленум“. „Ние на последниот пленум дискутиравме за таа изјава...

Кривична пријава за претседателот на здружението „Пастрмајлијада 2013“

Дваесет и петгодишен штипјанец, претседател на здружението на граѓани „Пастрмајлијада 2013“, е осомничен за злоупотреба на службената положба и овластување. Од полицијата информираат дека осомничениот А.Џ. делото за кое се товари го строил во периодот од септември 2013 до октомври 2014 година, кога без донесени...

Дваесетгодишен возач прегази тинејџер

Патничко возило „фолксваген туарег“ со скопски регистарски ознаки, вчера попладне удрило во 16-годишниот скопјанец И.Б. на раскрсницата од булеварот Метрополит Теодосиј Гологанов и улицата 9 Мај во Скопје. Со возило на итна медицинска помош, пешакот И.Б. бил пренесен во Ургентниот ценар - Скопје, каде од страна на...

Вавринка против Федерер во полуфиналето во Лондон

Вавринка е последниот полуфиналист на Мастерс турнирот во Лондон
Швајцарецот Станислас Вавринка го победи хрватскиот тенисер Марин Чилиќ во три сета, со 6:3, 4:6 и 6:3 по сетови, на последниот меч од групната фаза на Мастерс турнирот во Лондон. Во полуфиналето, Вавринка ќе се соочи со својот сонародник Рожер Федерер, кој претходно го совлада...

Хрватска повеќе одвојува средства за црквата отколку за сиромашните

Католичката црква во последните 10 години од државниот буџет на Хрватска добила 782 милиони евра, пишува хрватскиот весник „Јутарни лист“. Податокот првпат е достапен за јавноста откако Владата на оваа земја одговори на пратеничко прашање на претседателката на лабуристите, Нанси Тирели. Таа уште во август...

Ирак: Сменети 26 воени офицери поради корупција

Ирачкиот премиер Хајдар ел Абади смени 26 воени офицери поради корупција и неспособност да се соочат со џихадистите од Исламска држава. - Воениот персонал мора да биде компетентен и тоа е особено важно затоа што не може да се работи како што треба ако персоналот...

Почнува акцијата за чистење во Карпош

Утре во 13 часот, кај фонтаната во Карпош 3, меѓу улиците Никола Русински и Карпошово востание, градоначалниците на Град Скопје и на Општина Карпош, Коце Трајановски и Стевчо Јакимовски, ќе присуствуваат на акција за чистење што се спроведува во оваа општина. По посетата на терен,...

Делчевец осомничен за фалсификување оти го искинал пасошот

Регионалниот центар за гранични работи Исток, поднел кривична пријава против Р.Т. (32) од Делчево, кој е осомничен за фалсификување личен документ. Како што информираат од полицијата, осомничениот кон средината на минатиот месец самиот отишол во канцеларијата за странци и реадмисија во Делчево и поднел барање предвреме...

Утре нова рунда разговори за името

Посредникот во спорот за името, Метју Нимиц, за утре свика нова рунда разговори меѓу претставниците на двете земји во Њујорк. На средбата ќе присуствуваат македонскиот амбасадор Васко Наумовски и грчкиот дипломат Адамантиос Василакис. Средбите ќе се оджат во седиштето на ОН, при што Нимиц ќе...

ФЗОМ електронски ќе ги добива потврдите од редовните студенти

Редовните студенти ќе можат по електронски пат да испраќаат потврди до Фонодот за здравствено осигурување наместо, како досега, писмено до шалтерите на ФЗОМ. Ова го предвидува новиот проект на фондот „Електронски потврди за редовни студенти“, кој почна да се реализира минатата недела. Директорката на...

Почина жената од Неготино која беше претепана од својот партнер

Во текот на вчерашниот ден, на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ) починала 46-годишната жена од Неготино, која пред пет дена, на 2 август, беше претепана од...