Технологија Страница 28

Технологија

Се урна шатлот на „Вирџин“, еден пилот загина

Најновиот авион-ракета на компанијата „Вирџин галактик“, наречен „Спејсшип ту“ (SpaceShip Two) се урна во пустината Мохаве во Калифорнија. Притоа едниот од пилотите загинал, а другиот е...

Студент од Белгија направи дрон за брза помош

Во Холандија е претставен прототип на беспилотно амбулантно летало, кое во најкраток рок може да пренесе дефибрилатор до пациентите кои претрпеле срцев удар. Со...

Oppo R5 – новиот најтенок паметен телефон на светот

Компанијата „Опо“ го преттсави својот прв 64-битен паметен телефон андроид, под име Oppo R5. Станува збор за апарат со алуминиумско куќиште, со дебелина од...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН