fbpx
Технологија Страница 28

Технологија

Целиот нов „мерцедес“ е соларен панел

Германскиот производител на автомобили „Мерцедес Бенц“ во Пекинг промовираше нов концепт СУВ, на кој најголемата новина не е изгледот туку – бојата. Имено, кога...

Упасен и последниот од тројцата основачи на „Пајрат беј“

Фредрик Неиџ, последниот од тројцата основачи на веб-страницата „Пајрат беј“ (Pirate Bay), една од најкористените за пиратско симнување филмови и музика, беше уапсен вчера на...

Кина произведе ласерски уништувач на дронови

Кина создала ласерско оружје кое може да уништи беспилотни летала во лет, јавуваат светските медиуми. Оружјето има домет до два километри и може да ја...

Европскиот суд ќе пресуди дали ИП-адресите се лични податоци

Европскиот суд ќе треба да одлучи дали ИП-адресите ќе се сметаат за лични податоци, откако германскиот федерален суд одлучи да ја префрли надлежноста на...

Исчезнувањето на ајкулите го поттикнало растењето на китовите?

Изумирањето на праисториските џиновски ајкули веројатно придонело китовите да пораснат до сегашната големина, покажува последната научна студија што ја објави „Би-Би-Си“. Древниот предатор мегалодон, долг од...

Се урна шатлот на „Вирџин“, еден пилот загина

Најновиот авион-ракета на компанијата „Вирџин галактик“, наречен „Спејсшип ту“ (SpaceShip Two) се урна во пустината Мохаве во Калифорнија. Притоа едниот од пилотите загинал, а другиот е...

Студент од Белгија направи дрон за брза помош

Во Холандија е претставен прототип на беспилотно амбулантно летало, кое во најкраток рок може да пренесе дефибрилатор до пациентите кои претрпеле срцев удар. Со...

Oppo R5 – новиот најтенок паметен телефон на светот

Компанијата „Опо“ го преттсави својот прв 64-битен паметен телефон андроид, под име Oppo R5. Станува збор за апарат со алуминиумско куќиште, со дебелина од...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ