Технологија Страница 27

Технологија

„Ел Џи“ подготвува „G Chocolate“, „G Black“ и „G Plus“?

„Ел Џи“ неодамна поднесе барање за патентирање нови имиња, кои би можеле да се искористат за претстојните смартфони на компанијата. Меѓу имињата кои се...

Ќе се инвестираат 280 милиони евра во истражување за еболата

Европска Унија и произведувачите на лекови денеска најавија дека ќе вложат 280 милиони евра во истражување за еболата. Најголем дел од средствата ќе бидат...
Соработката на Микрософт и Дропбокс на почеток ќе биде достапна само на корисниците на IOS и Android

Ќе соработуваат „Мајкрософт“ и „Дропбокс“

„Мајкрософт“ и „Дропбокс“ најавија соработка, која на корисниците на „Дропбокс“ што веќе ги чуваат своите документи како „ворд“, „ексел“ и „пауер поинт“ во облакот од оваа...

„Нокиа“ ќе се врати со нов телефон „андроид“

Финската компанија „Нокиа“, наводно, планира повторно да влезе на пазарот со паметни телефони. Во јули годинава се проширија информации дека „Мајкрософт“ планира да престане со...

Прва жена на чело на ЦЕРН

Италијанската физичарка Фабиола Џаноти во 2016 година ќе ја презеде функцијата директор на Европскиот центар за нуклеарно истражување (ЦЕРН). Таа ќе биде првата жена...

Целиот нов „мерцедес“ е соларен панел

Германскиот производител на автомобили „Мерцедес Бенц“ во Пекинг промовираше нов концепт СУВ, на кој најголемата новина не е изгледот туку – бојата. Имено, кога...

Упасен и последниот од тројцата основачи на „Пајрат беј“

Фредрик Неиџ, последниот од тројцата основачи на веб-страницата „Пајрат беј“ (Pirate Bay), една од најкористените за пиратско симнување филмови и музика, беше уапсен вчера на...

Кина произведе ласерски уништувач на дронови

Кина создала ласерско оружје кое може да уништи беспилотни летала во лет, јавуваат светските медиуми. Оружјето има домет до два километри и може да ја...

Европскиот суд ќе пресуди дали ИП-адресите се лични податоци

Европскиот суд ќе треба да одлучи дали ИП-адресите ќе се сметаат за лични податоци, откако германскиот федерален суд одлучи да ја префрли надлежноста на...

Исчезнувањето на ајкулите го поттикнало растењето на китовите?

Изумирањето на праисториските џиновски ајкули веројатно придонело китовите да пораснат до сегашната големина, покажува последната научна студија што ја објави „Би-Би-Си“. Древниот предатор мегалодон, долг од...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН