Технологија

Роботот „Фили“ почна да се спушта на кометата „67П Чурјумов-Герасименко“

Европскиот сателит „Розета“ денеска претпладне се ослободи од роботот „Филе“, кој со помош на гравитацијата почна постепено да се спушта на кометата „67П Чурјумов-Герасименко“,...

(ВИДЕО) Со велосипед постигнал брзина од 333 км/час

Швајцарскиот велосипедист Франсоа Жиси постави нов светски рекорд, возејќи со брзина од 333 километри на час. Жиси, кој е познат по тоа што вози...
Микрософт Лумиа ќе се продава за 130 долари

„Нокиа“ замина во историјата, пристигна „мајкрософт лумиа 535“

„Мајкрософт“ го лансираше „лумиа 535“, новиот паметен телефон кој не е со логото на „Нокиа“, туку од заедната страна го има логото на „Мајкрософт“. „Лумиа...
Апликацијата Фјесбук Месинџер забележува зголемен раст во изминатите неколку месеци

„Месинџер“ на „Фејсбук“ има 500 милиони активни корисници

Фејсбук објави дека нивната апликација „месинџер“ достигнала 500 милиони активни корисници месечно. Користењето „месинџер“ драстично се зголеми летово откако „Фејсбук“ почна да ги принудува...

Конкурс за дизајн на пакување за кондом

Театарот „Сенки и облаци“ од Скопје, во соработка со Фондацијата „Ем-Ти-Ви Стеинг алајв“ (MTV Staying Alive Foundation) од Лондон, објавува конкурс за дизајн на пакување за...

Кој е првиот телефон со „андроид 5.0“

Покрај „нексус 5“ (Nexus 5) и останатите изданија на уреди „гугл плеј“ (Google Play) кои се директно поддржани од „Гугл“, по се изгледа дека...

„Фолксваген“ со нови модели

Германскиот производител на автомобили „Фолксваген“ за пет години ќе го скрати животниот век на една генерација од своите модели за да може што подобро...

Веб-страница пренесува снимки од хакирани безбедносни камери, 56 од Македонија

На веб-страницата „Инсекам“ (Insekam) собрани се преку 73.000 стримови во живо од безбедносни камери, чии сопственици не ја промениле основната лозинка. Во Македонија има 56...

„Ел Џи“ подготвува „G Chocolate“, „G Black“ и „G Plus“?

„Ел Џи“ неодамна поднесе барање за патентирање нови имиња, кои би можеле да се искористат за претстојните смартфони на компанијата. Меѓу имињата кои се...

Ќе се инвестираат 280 милиони евра во истражување за еболата

Европска Унија и произведувачите на лекови денеска најавија дека ќе вложат 280 милиони евра во истражување за еболата. Најголем дел од средствата ќе бидат...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН