fbpx

Модулот „Филе“ открил органски молекули на површината на кометата

Модулот „Филе“ детектирал органски молекули на површината на кометата „67P/Чурјумов-Герасименко“, соопшти тимот научници. Според нив, анализите покажале дека модулот открил органски молекули кои би можеле...

На „Филе“ му се потроши батеријата

На модулот „Филе“ му се потроши батеријата и се наоѓа во процес на хибенрација неколку дена откако слета на кометата „67Р Чурјумов-Герасименко“. Батеријата на...
Научниците се уште не можат да го откријат потеклото на овој феномен

Научници се спуштија во мистериозниот сибирски кратер

Руски научници се спуштиле 16,5 метри во мистериозниот кратер на полуостровот Јамал во северен Сибир за да соберат повеќе информации за потеклото на овој...

„Филе“ има проблем со батеријата

По историското слетување на кометата „67Р Чурјумов-Герасименко“, модулот „Филе“ сега е стабилен и праќа слики, но постои загриженост за издржливоста на неговата батерија. При слетувањето,...

Роботот „Фили“ почна да се спушта на кометата „67П Чурјумов-Герасименко“

Европскиот сателит „Розета“ денеска претпладне се ослободи од роботот „Филе“, кој со помош на гравитацијата почна постепено да се спушта на кометата „67П Чурјумов-Герасименко“,...

Ќе се инвестираат 280 милиони евра во истражување за еболата

Европска Унија и произведувачите на лекови денеска најавија дека ќе вложат 280 милиони евра во истражување за еболата. Најголем дел од средствата ќе бидат...

Исчезнувањето на ајкулите го поттикнало растењето на китовите?

Изумирањето на праисториските џиновски ајкули веројатно придонело китовите да пораснат до сегашната големина, покажува последната научна студија што ја објави „Би-Би-Си“. Древниот предатор мегалодон, долг од...

Oppo R5 – новиот најтенок паметен телефон на светот

Компанијата „Опо“ го преттсави својот прв 64-битен паметен телефон андроид, под име Oppo R5. Станува збор за апарат со алуминиумско куќиште, со дебелина од...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ