fbpx

Прекин на ДНК кој го вознемири британскиот престол

Анализата на ДНК им овозможила на британските генетичари да ја утврдат автентичноста на скелетот на Ричард Трети, што бил пронајден под едно паркиралиште во Лестер и со тоа да ја решат мистеријата стара пет века. Секвенцирањето на кралската ДНК, открило дека постоеле неверства поради кои...

Поларните мечки може да исчезнат до крајот на веков

Светскиот фонд за природа денеска објави резултати од истражување, според кое, опстанокот на поларните мечки ќе биде доведен во прашање доколку не се намали испуштањето гасови кои ја менуваат климата во светот, зголемувајќи ја просечната темпреатура. Климатските промени им се закануваат на веќе критично загрозените екосистеми...

Вонземска ДНК може да преживее влез во земјината атмосфера

Научниците кои во вселената пратија мал дел од ДНК, поставен на надворешноста на куќиштето на ракета, открија дека таа може да преживее температура повисока од неколку илјади Целзиусови степени, соопшти швајцарскиот Универзитет во Цирих на својата интернет-страница. Истражувањето на швајцарските научници покажа дека ДНК може...

Модулот „Филе“ открил органски молекули на површината на кометата

Модулот „Филе“ детектирал органски молекули на површината на кометата „67P/Чурјумов-Герасименко“, соопшти тимот научници. Според нив, анализите покажале дека модулот открил органски молекули кои би можеле да ги претставуваат некои од основните хемиските соединенија од кои еволуирал животот на Земјата. Останатите анализи покажуваат дека површината на...

На „Филе“ му се потроши батеријата

На модулот „Филе“ му се потроши батеријата и се наоѓа во процес на хибенрација неколку дена откако слета на кометата „67Р Чурјумов-Герасименко“. Батеријата на „Филе“ е неактивна бидејќи наместо потребните седум часа сончева светлина дневно, добивала само три часа. Научниците ги примиле сите важни...

Научници се спуштија во мистериозниот сибирски кратер

Научниците се уште не можат да го откријат потеклото на овој феномен
Руски научници се спуштиле 16,5 метри во мистериозниот кратер на полуостровот Јамал во северен Сибир за да соберат повеќе информации за потеклото на овој феномен. Директорот на рускиот Центар за арктички истражувања, Владимир Пушкарев, изјави дека на дното се наоѓа замрзнато езеро, кое според нивните...

„Филе“ има проблем со батеријата

По историското слетување на кометата „67Р Чурјумов-Герасименко“, модулот „Филе“ сега е стабилен и праќа слики, но постои загриженост за издржливоста на неговата батерија. При слетувањето, „Филе“ отскокнал еден километар назад кон вселената, па по враќањето на кометата, тој се сместил во бездна која е во...

Роботот „Фили“ почна да се спушта на кометата „67П Чурјумов-Герасименко“

Европскиот сателит „Розета“ денеска претпладне се ослободи од роботот „Филе“, кој со помош на гравитацијата почна постепено да се спушта на кометата „67П Чурјумов-Герасименко“, голема маса мраз и прав оддалечена 510 километри од Земјата, соопшти Европската вселенска агенција (ЕСА), од својот контролен лет во...

Ќе се инвестираат 280 милиони евра во истражување за еболата

Европска Унија и произведувачите на лекови денеска најавија дека ќе вложат 280 милиони евра во истражување за еболата. Најголем дел од средствата ќе бидат наменети за брзо тестирање на вирусот и за производство на потенцијална вакцина. Средствата ќе се искористат за проекти што ја поддржуваат иницијативата за...

Исчезнувањето на ајкулите го поттикнало растењето на китовите?

Изумирањето на праисториските џиновски ајкули веројатно придонело китовите да пораснат до сегашната големина, покажува последната научна студија што ја објави „Би-Би-Си“. Древниот предатор мегалодон, долг од 14 до 18 метри, наликувал на синиот кит. Тој се хранел со примитивни китови, кои биле помали од денешните нивни...

Oppo R5 – новиот најтенок паметен телефон на светот

Компанијата „Опо“ го преттсави својот прв 64-битен паметен телефон андроид, под име Oppo R5. Станува збор за апарат со алуминиумско куќиште, со дебелина од само 4,85 милиметри. Телефонот доаѓа со 5,2-инчен екран AMOLED со резолуција Full HD, со густина на приказот од  423 пиксели на...

Словенечка „Левица“ дозволи истополови бракови да посвојуваат деца

Во Словенија од вчера на сила стапија измените на Семејниот законик, според кои бракот повеќе не е животна заедница на маж и жена, туку животна заедница на две лица,...