fbpx

Продал „комодоре 65“ за 20.000 евра

Колекционерите на стари компјутери знаат дека најбараната „старудија“ е „епл 1“, но во чекор го следи и вистинскиот раритет – „комодоре 65“. Се смета дека денеска постојат околу 200 „комодоре 65“, познати и под називот „commodore 64DX“, а овој прототип која настанал во 1990 година...

„Јутјуб“ воведува гледање од различни агли

„Јутјуб“ воведува нова функција „избери го својот агол“, која овозможува промена на аголот на гледање на одредена видеосодржина. Станува збор за постапка што овозможува гледање содржини и промена на аголот на гледање во кој било момент, што е слично како кај некои ДВД/блу-реј или компјутерски игри. Видеосодржините...

СЗО: Двојно е зголемен бројот на лицата се прекумерна телесна тежина

Новите податоци на Светската здравствена организација (СЗО) покажуваат дека од 1980 година бројот на лицата со прекумерна телесна тежина двојно се зголемил и изнесува 600 милиони. Според податоците на СЗО, околу две милијарди луѓе имаат преголема телесна маса, која може да се окарактеризира како дебелина. Експертите...

Со „Твитер“ против срцевите болести

Микроблог-платформата „Твитер“ може да послужи како алатка за борба против спречување срцеви болести. Новата студија што заедно ја спроведоа научниците од Универзитетот во Пенсилванија и Универзитетот „Нортвест“ во Мелбурн, докажала дека негативните емоции изразени преку „твитови“ може да бидат фактор кој јасно укажува на ризикот за...

И одот го открива идентитетот

Градбата на човечкото тело, висината, распоредот на мускулите и на коските, како и останатите фактори создаваат единствен начин на движење на секој човек. Научниците од Хебрејскиот универзитет во Ерусалим ги проучувале специфичните карактеристики на човечкиот од и дошле до заклучок дека тие се единствени...

Фантастичен видеозапис што ги открива месечевите фази

Новата визуелизација која пристигна од НАСА неверојатно детално ги прикажува фазите и осцилациите во поместувањето на Месечината. Сателитот „Лунат реконисенс орбитер“ (ЛРО) од 2009 година патува околу Месечината, снимајќи ја нејзината површина во висока резолуција. Секој кадар од снимката претставува период од еден час, така што...

Инсектите се чистачи на улиците

Инсекти играат важна улога во расчистувањето на тони отпадоци од храна што луѓето ги фрлаат низ улиците и низ парковите на њујоршкиот кварт Менхетн, оценија научници. - Инсектите годишно, само од Бродвеј до Вест стрит на Менхетн, јадат 950 килограми отпад од рестораните за брза...

(ВИДЕО) Отсега можете да го допрете и звукот

Обликот на звукот не е видлив, но научниците успеале да го решат тој проблем, вперувајќи ги ултразвучните бранови во слој масло, па задебелувањата на површината на маслото станале видливи. Технологијата е овозможена со користење ефекти, кои ги произведува ултразвукот, а наречен е „акустична радијациска сила“. Фокусирајќи...

Нова хибридна серија на „Бе-Ем-Ве“

„Бе-Ем-Ве“ ја најави новата серја 3 со хибридна технологија. Овој гигант за автомобили ја промовира технологијата „пауер е-драјв“ (Power eDrive). Со овој прототип е оставена можност за продолжување на времето што хибридните возила можат да го поминат во електричен режим на возење. Овој тип има значително посилен...

Полетува бродот што ќе носи луѓе на Марс

НАСА-програмата што испраќа човечки екипаж на Марс денеска влезе во нова фаза! Пробното лансирање на пропулзиониот систем (ракетен систем „Делта 4“) кој го носи вселенскиот брод „Орион“ е во тек! Системот треба да биде лансиран од лансирачката рампа во Флорида. Бродот „Орион“ го дизајнираше компанијата „Локид Мартин“,...

Прекин на ДНК кој го вознемири британскиот престол

Анализата на ДНК им овозможила на британските генетичари да ја утврдат автентичноста на скелетот на Ричард Трети, што бил пронајден под едно паркиралиште во Лестер и со тоа да ја решат мистеријата стара пет века. Секвенцирањето на кралската ДНК, открило дека постоеле неверства поради кои...

Поларните мечки може да исчезнат до крајот на веков

Светскиот фонд за природа денеска објави резултати од истражување, според кое, опстанокот на поларните мечки ќе биде доведен во прашање доколку не се намали испуштањето гасови кои ја менуваат климата во светот, зголемувајќи ја просечната темпреатура. Климатските промени им се закануваат на веќе критично загрозените екосистеми...

Вонземска ДНК може да преживее влез во земјината атмосфера

Научниците кои во вселената пратија мал дел од ДНК, поставен на надворешноста на куќиштето на ракета, открија дека таа може да преживее температура повисока од неколку илјади Целзиусови степени, соопшти швајцарскиот Универзитет во Цирих на својата интернет-страница. Истражувањето на швајцарските научници покажа дека ДНК може...

Модулот „Филе“ открил органски молекули на површината на кометата

Модулот „Филе“ детектирал органски молекули на површината на кометата „67P/Чурјумов-Герасименко“, соопшти тимот научници. Според нив, анализите покажале дека модулот открил органски молекули кои би можеле да ги претставуваат некои од основните хемиските соединенија од кои еволуирал животот на Земјата. Останатите анализи покажуваат дека површината на...

На „Филе“ му се потроши батеријата

На модулот „Филе“ му се потроши батеријата и се наоѓа во процес на хибенрација неколку дена откако слета на кометата „67Р Чурјумов-Герасименко“. Батеријата на „Филе“ е неактивна бидејќи наместо потребните седум часа сончева светлина дневно, добивала само три часа. Научниците ги примиле сите важни...

Научници се спуштија во мистериозниот сибирски кратер

Научниците се уште не можат да го откријат потеклото на овој феномен
Руски научници се спуштиле 16,5 метри во мистериозниот кратер на полуостровот Јамал во северен Сибир за да соберат повеќе информации за потеклото на овој феномен. Директорот на рускиот Центар за арктички истражувања, Владимир Пушкарев, изјави дека на дното се наоѓа замрзнато езеро, кое според нивните...

„Филе“ има проблем со батеријата

По историското слетување на кометата „67Р Чурјумов-Герасименко“, модулот „Филе“ сега е стабилен и праќа слики, но постои загриженост за издржливоста на неговата батерија. При слетувањето, „Филе“ отскокнал еден километар назад кон вселената, па по враќањето на кометата, тој се сместил во бездна која е во...

Роботот „Фили“ почна да се спушта на кометата „67П Чурјумов-Герасименко“

Европскиот сателит „Розета“ денеска претпладне се ослободи од роботот „Филе“, кој со помош на гравитацијата почна постепено да се спушта на кометата „67П Чурјумов-Герасименко“, голема маса мраз и прав оддалечена 510 километри од Земјата, соопшти Европската вселенска агенција (ЕСА), од својот контролен лет во...

Ќе се инвестираат 280 милиони евра во истражување за еболата

Европска Унија и произведувачите на лекови денеска најавија дека ќе вложат 280 милиони евра во истражување за еболата. Најголем дел од средствата ќе бидат наменети за брзо тестирање на вирусот и за производство на потенцијална вакцина. Средствата ќе се искористат за проекти што ја поддржуваат иницијативата за...

Исчезнувањето на ајкулите го поттикнало растењето на китовите?

Изумирањето на праисториските џиновски ајкули веројатно придонело китовите да пораснат до сегашната големина, покажува последната научна студија што ја објави „Би-Би-Си“. Древниот предатор мегалодон, долг од 14 до 18 метри, наликувал на синиот кит. Тој се хранел со примитивни китови, кои биле помали од денешните нивни...

Украина нема да ги признае резултатите од псевдореферендумите за отцепување на делови од земјата

Украина и целиот свет нема да ги признаат резултатите од т.н. псевдореферендуми за повторно обединување со Руската Федерација, кои окупациските сили на југот на Украина планираат да ги одржат...