fbpx

Новороденчињата во Италија ќе се проверуваат за наследни болести

Лекарите во Италија, во рок од 48 часа по раѓањето ќе ги прегледуваат новороденчињата за да утврдат можна појава на наследни болести, јавуваат италијанските медиуми, повикувајќи се на допис кој Министерството за здравство во Рим им го испратил на регионалните здравствени институции. Раните прегледи ќе им...

Вселенско цунами би можело да ги оживее мртвите галаксии

Меѓуѕвезденото цунами може да дејствува како дефибрилатор „за црвените и за мртвите галаксии“, откриле астрономите. Експертите велат дека во моментот кога соседните кластери од галаксии ќе се спојат, се создава шок-бран и во воскреснатиот космички систем се создаваат нови генерации на ѕвезди. Според последното истражување, кое го...

Наскоро вадење крв без игла

Американските научници осмислиле направа за вадење крв со чија помош целата постапка ќе се одвива едноставно, безболно и без игла, а која би можела да се најде во продажба уште следната година. Апаратот со големина на топче за пинг-понг, функционира така што се поставува на...

Тестирано шампањско кое на дно на море лежело 170 години

Шишиња шампањско, кои беа спасени од дното на Балтичкото Море од остатоците од брод стар 170 години, беа тестирани во лабораторија, јавува „Би-Би-Си“, наведувајќи дека резултатите покажале интересни карактеристики на познатиот пијалак. Во јули 2010 година, од дното на Балтичко Море беа спасени 168 шишиња...

За седум години ќе се судрат две црни дупки

Научниците од универзитетот во Илиноис ја направиле првата 3Д-симулација на судир на две големи црни дупки. Научниците, повикувајќи се на податоци од други истражувања, наведуваат дека таквиот судир би можел да се случи за седум години. За да ја направат симулацијата поверодостојна, научниците ја користеле теоријата...

Јапонија планира мисија на Месечината

Јапонија планира да покрене беспилотна мисија на Месечината, која треба да биде првиот чекор кон идните посети на Марс, најавија претставниците на Јапонската вселенска агенција. Агенцијата го претстави планот за месечевата сонда на владата и на министерството за образование, наука и технологија. Доколку акцијата биде успешна,...

Првиот климатски камп во Македонија ги награди најдобрите

Од 17 до 19 април се оддржа Првиот климатски камп во Македонија, „Од тебе зависи“, кој имаше цел да ги поттикне граѓаните да ги промовираат своите идеи за тоа како може да се намалат штетните влијанија на климатските промени во урбаните средини. Најдобрите два...

Измерена рекордно висока температура на Антарктикот

На Антарктик на 24 март годинава е забележан најтоплиот ден откога е почнато мерењето на температурата на овој дел од Земјата. Како што јавува американската телевизија „Ен-Би-Си“, повикувајќи се на извештајот на „Ведар андерграунд“, температурата се искачила до 17,5 Целзиусови степени, што е за 0,5...

Откриени остатоци од непознат вид човек

Во Кина се пронајдени фосили што не се вклопуваат во ниту еден досега познат човечки вид. Според својот изглед, не спаѓаат во неандерталците, ниту во современите луѓе. Тие се нешто сосема друго, но никој не е сигурен што. Фосилите првпат се откриени во пештерата Ксијиао во...

Продал „комодоре 65“ за 20.000 евра

Колекционерите на стари компјутери знаат дека најбараната „старудија“ е „епл 1“, но во чекор го следи и вистинскиот раритет – „комодоре 65“. Се смета дека денеска постојат околу 200 „комодоре 65“, познати и под називот „commodore 64DX“, а овој прототип која настанал во 1990 година...

„Јутјуб“ воведува гледање од различни агли

„Јутјуб“ воведува нова функција „избери го својот агол“, која овозможува промена на аголот на гледање на одредена видеосодржина. Станува збор за постапка што овозможува гледање содржини и промена на аголот на гледање во кој било момент, што е слично како кај некои ДВД/блу-реј или компјутерски игри. Видеосодржините...

СЗО: Двојно е зголемен бројот на лицата се прекумерна телесна тежина

Новите податоци на Светската здравствена организација (СЗО) покажуваат дека од 1980 година бројот на лицата со прекумерна телесна тежина двојно се зголемил и изнесува 600 милиони. Според податоците на СЗО, околу две милијарди луѓе имаат преголема телесна маса, која може да се окарактеризира како дебелина. Експертите...

Со „Твитер“ против срцевите болести

Микроблог-платформата „Твитер“ може да послужи како алатка за борба против спречување срцеви болести. Новата студија што заедно ја спроведоа научниците од Универзитетот во Пенсилванија и Универзитетот „Нортвест“ во Мелбурн, докажала дека негативните емоции изразени преку „твитови“ може да бидат фактор кој јасно укажува на ризикот за...

И одот го открива идентитетот

Градбата на човечкото тело, висината, распоредот на мускулите и на коските, како и останатите фактори создаваат единствен начин на движење на секој човек. Научниците од Хебрејскиот универзитет во Ерусалим ги проучувале специфичните карактеристики на човечкиот од и дошле до заклучок дека тие се единствени...

Фантастичен видеозапис што ги открива месечевите фази

Новата визуелизација која пристигна од НАСА неверојатно детално ги прикажува фазите и осцилациите во поместувањето на Месечината. Сателитот „Лунат реконисенс орбитер“ (ЛРО) од 2009 година патува околу Месечината, снимајќи ја нејзината површина во висока резолуција. Секој кадар од снимката претставува период од еден час, така што...

Инсектите се чистачи на улиците

Инсекти играат важна улога во расчистувањето на тони отпадоци од храна што луѓето ги фрлаат низ улиците и низ парковите на њујоршкиот кварт Менхетн, оценија научници. - Инсектите годишно, само од Бродвеј до Вест стрит на Менхетн, јадат 950 килограми отпад од рестораните за брза...

(ВИДЕО) Отсега можете да го допрете и звукот

Обликот на звукот не е видлив, но научниците успеале да го решат тој проблем, вперувајќи ги ултразвучните бранови во слој масло, па задебелувањата на површината на маслото станале видливи. Технологијата е овозможена со користење ефекти, кои ги произведува ултразвукот, а наречен е „акустична радијациска сила“. Фокусирајќи...

Нова хибридна серија на „Бе-Ем-Ве“

„Бе-Ем-Ве“ ја најави новата серја 3 со хибридна технологија. Овој гигант за автомобили ја промовира технологијата „пауер е-драјв“ (Power eDrive). Со овој прототип е оставена можност за продолжување на времето што хибридните возила можат да го поминат во електричен режим на возење. Овој тип има значително посилен...

Полетува бродот што ќе носи луѓе на Марс

НАСА-програмата што испраќа човечки екипаж на Марс денеска влезе во нова фаза! Пробното лансирање на пропулзиониот систем (ракетен систем „Делта 4“) кој го носи вселенскиот брод „Орион“ е во тек! Системот треба да биде лансиран од лансирачката рампа во Флорида. Бродот „Орион“ го дизајнираше компанијата „Локид Мартин“,...

Прекин на ДНК кој го вознемири британскиот престол

Анализата на ДНК им овозможила на британските генетичари да ја утврдат автентичноста на скелетот на Ричард Трети, што бил пронајден под едно паркиралиште во Лестер и со тоа да ја решат мистеријата стара пет века. Секвенцирањето на кралската ДНК, открило дека постоеле неверства поради кои...

Шест милиони Украинци без струја на првиот зимски ден

Речиси шест милиони луѓе во повеќе региони во Украина немаат струја на првиот официјален ден од зимата која во оваа земја започнува денеска, соопшти украинскиот претседател Володимир Зеленски. Украинската државна...