fbpx

Руски хакер ја пробил безбедноста на „Јутјуб“

Руски компјутерски експерт покажа начин за бришење на која било снимка од интернет-сервисот „Јутјуб“. Демонстрацијата на Камил Хисматулин објавена на интернет, прикажува како во рок од 30 секунди се брише која било снимка откако ќе се ископира дел од нејзината интернет-адреса. Хисматулин не ја злоупотребил хакерската...

Интернет-игра во Кина мора да ги почитува законите од реалниот живот

Дизајнерот на интернет-игри, Ксу Јоузен, преку „Веибо“ (Weibo) откри дека кинеските власти побарале растењето деца во видеоиграта на неговата компанија да биде во рамки на планираното семејство, објави „Глобал војсис“. Насоките биле зададени од Канцеларијата за интернет-култура и Бирото за културни пазари, во нивната презентација со објаснување „Работен план...

„Епл“ годинава ќе лансира три различни модели „ајфон“

Компанијата „Епл“ во втората половина на годинава ќе објави три различни модели „ајфон“, пишува „Дигитајмс дејли“. Според индустриски извори, тоа ќе бидат iPhone 6S, iPhone 6S Plus, како и четириинчен уред кој во моментов се нарекува iPhone 6C. Сите телефони ќе доаѓаат со панели LTPS, а...

Апликациите на „Мајкрософт“ ќе бидат прединсталирани на уредите со „андроид“

Компанијата „Мајкрософт“ објави дека најдоцна до крајот на годинава ќе почне да ја применува практиката за таблетите на „Самсунг“ и на „Дел“ со оперативен систем „андроид“ да доаѓаат со прединсталирани апликации како што се „ворд“ „ексел“, „пауер поинт“, „ван ноут“, „ван драјв“ и „скајп“. Уште во...

„Инстаграм“ лансира апликација за фотоколаж

Сервисот за споделување фотографии „Инстаграм“ лансира нова апликација за фотоколаж, наречена „лејаут“, која овозможува комбинирање на повеќе фотографии на иста слика. Апликацијата е наменета за оперативниот систем на „Епл“, а наскоро ќе биде достапна и за „андроид“. Играјќи на „картата“ на голема едноставност, уредот овозможува комбинирање...

Facebook ќе го претвори Messenger во нов WhatsApp

Апликациите за брзо допишување стануваат сè попопуларни, па претставниците на Facebook планираат својата апликација Messenger да ја збогатат со додатоци и на тој начин да направат нова верзија на сервисот WhatApp. Опцијата за размена на пари преку овој сервис е само еден чекор кон тоа. Идејата...

„Виндоус 10“ ќе зазема само мал дел од уредите

„Мајкрософт“ неодамна откри дека „виндоус 10“ ќе има нов систем на компресија на датотеки, што ќе му овозможи на оперативниот систем да зазема помал простор на сите компјутери, таблети и на телефони. Од „Мајкрософт“ велат дека „виндоус 10“ ја вклучува и компресијата, која ќе му...

Блекбери-таблет од „Самсунг“

Канадската компанија „Блекбери“ го претстави својот нов уред SecuTABLET, кој настанал како соработка меѓу „Самсунг“ и компанијата „Еј-Би-Ем“. Уредот се темели на таблетот на „Самсунг“, моделот „galaxy Tab S 10,5“ со кој има речиси идентични спецификации. Таблетот е опремен со бројни безбедносни решенија, па поради тоа...

„Нексус 5“ повлечен од продажба

„Гугл“ официјално го повлече од продажба телефонот „нексус 5“. Компанијата уште кон крајот на декември минатата година соопшти дека од 11 март, претходната генерација „нексус 5“ ќе биде повлечена од нивната официјална веб-страница. Моделот кој го произведува „Ел-Џи“ имаше голем успех меѓу корисниците, пред сè поради солидниот хардвер...

„Мајкрософт“ постави нова најниска цена на таблет

Стратегијата на „Мајкрософт“ да се бори против таблетите со оперативен систем „андроид“, се чини дека почнува да ги покажува своите први знаци на успех затоа што произведувачите сега нудат модели по неверојатно ниски цени. Таблет-моделот „MOMO7W“ поседува седуминчен екран со резолуција 1024 x 600 пиксели,...

Почна продажбата на првиот паметен телефон „вајо“

Корпорација „Вајо“ (Vaio) на пазарот го претстави својот прв паметен телефон „вајо фон“ (Vaio Phone). Новиот уред, поседува процесор квад-кор на 1,2 гигахерци, работна меморија од два гигабајти, петинчен екран со резолуција од 720p и оперативен систем „андроид лолипоп“. Дебелината на паметниот телефон изнесува 7,95 милиметри,...

„Блекбери“ понуди пристап до апликациите „андроид“

Компанијата „Блекбери“ лансираше нова верзија на својот оперативен систем, кој на корисниците на мобилните уреди на овој произведувач ќе им овозможи пристап до апликации „андроид“. Оперативниот систем 10.3.1, исто така, носи и унапредување на постојниот кориснички интерфејс и уште многу нови опции, со кои...

Апликацијата „фејсбук“ ви ја празни батеријата

Компанијата „АВГ“, која се занимава со заштита на уредите од вируси, објави листа на најлоши мобилни апликации за батеријата на паметните телефони и за севкупната работа на уредот, а апликацијата „фејсбук“ е прогласена за најлоша. „АВГ“ откри дека мобилната апликација на „Фејсбук“ најнегативно влијае на...

Авион на соларен погон тргна на пат околу светот

Швајцарскиот соларен авион „солар импулс 2“, кој работи на соларна енергија, утринава од Абу Даби, тргна на пат околу светот. Авионот, кој не користи никакви други горива освен сончевата светлина, утринава во 4.12 часот по средноевропско време полета од аеродромот „Ал Батин“ во Абу Даби кон...

Вработените на „Фејсбук“ влегуваат на профили без лозинки

Вработените во „Фејсбук“ имаат можност без лозинка да пристапат до профилите на оваа социјална мрежа. Од компанијата потврдуваат дека таквите права за пристап навистина постојат, но дека тие се под контрола. - Спроведуваме ригорозни административни, физички и технички контроли за да се ограничи пристапот на вработените...

Повеќе луѓе користат windows XP отколку осумка

Компанијата „Мајкрософт“ го објави windows 8 во октомври 2012 година, а една година подоцна го лансираше windows 8.1, но, сепак, оперативниот систем објавен пред 14 години ги надминува и двата заедно. Според статистичките податоци што ги обезбеди „Нет апликејшн“, windows XP сега има 19,15 отсто удел на...

Очила против „тагнување“ на социјалните медиуми

Компанијата „АВГ“ разви специјални очила за заштита, со софтвер против препознавање лица, како тој на „Фејсбук“. Очилата користат инфрацрвени ЛЕД-диоди со кои ја попречуваат работата на филтрите што повеќето камери ги користат при фотографирање. Покрај тоа, тука се и рефлексивните површини во случај некој да користи блиц. Очилата засега...

Украден бисерниот фустан на Лупита Нјонго

Актерката Лупита Нјонго остана без својот оскаровски фустан откако ѝ го украле од хотелската соба. Фустанот со 6.000 бисери на дизајнерската куќа „Келвин Клајн“ вреди 150.000 долари! Како што јавуваат американските медиуми, фустанот, кој е креација на дизајнерот Франциско Коста, исчезнал од собата на актерката...

Ајфеловата кула почна да произведува струја

Една од најголемите знаменитости на Париз, Ајфеловата кула, неделава стана и нова икона за обновлива енергија со две ветерници кои ги вгради американската фирма „Урбан грин енерџи“. Американската компанија соопшти дека ветерниците можат да обезбедат околу 10.000 киловати струја, што одговара на количество што во текот на...

„Гугл“ со „андроид“ ќе ги освојува бизнис-корисниците

Американскиот интернет-пребарувач „Гугл“ лансираше програма која овозможува паметните телефони што користат оперативен систем „андроид“ да бидат прилагодени за професионална употреба. „Гугл“, на својот официјален блог, објави дека програмата „андоид за работа“ (Android for Work) ќе обезбеди подобрена безбедносна алатка и функции наменети за компании кои сакаат...

МИМ го објави конкурсот за новинарските награди „Никола Младенов 2022“

Македонскиот институт за медиуми го објави конкурсот за новинарските награди „Никола Младенов 2022“ во кој ќе бидат доделени три годишни награди во категориите најдобра истражувачка сторија, најиновативен новинарски производ...