fbpx

„Јутјуб“ сега поддржува видеосодржини со 8к

Видеостандардот 720 пиксели постепено се заменува со 1.080 пиксели, а новиот 4K (4.000 пиксели) станува сè пораспространет. Сепак, изгледа дека 8K е следниот чекор...

Фејсбук-видеоповиците станаа достапни за сите

Социјалната мрежа „Фејсбук“ уште во април ја претстави својата опција за видеоповици на својот „месинџер“, а сега таа е достапна на сите уреди во...

Обама на „Твитер“ собра милиони следбеници

Американскиот претседател Барак Обама, кој во понеделникот го објави првиот твит, постави светски рекорд во најбрзо собирање следбеници на социјалната мрежа „Твитер“, објави Гинисовата книга на...

Барак Обама го објави првиот твит

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Барак Обама, од вчера има свој твитер-профил. Претходно тој го користеше твитер-профилот на Белата куќа @WhiteHouse. Неговиот аватар гласи...

„Мајкрософт“ слави 25 години „пасијанс“

Пред 25 години, во мај 1990 година, на оперативниот систем „виндоус 3.0“ се појави „пасијанс“ - вградена игра со карти која стана омилена забава...

Повеќе од милијарда лица го користат бесплатниот интернет на „Фејсбук“

Неколку недели откако е објавено дека Internet.org на компанијата „Фејсбук“ ја надминал бројката од 800 милиони корисници во девет земји, извршниот директор Марк Зукерберг...

„Мајкрософт“ нуди награда од 11.000 евра

Пребарувачот кој ќе биде замена за „интернет eксплорер“ ќе го носи називот „еџ“ (Edge), а ќе се испорачува со оперативниот систем „виндоус 10“. Развојниот тим...

„Мајкрософт“ купи технологија за дигитални моливи

„Мајкрософт“ од израелската компанија „Ен-триг“ ја купи технологијата поврзана со дигиталното моливче кое се испорачува со нејзиниот таблет „сурфејс 3“. Иако условите од купувањето не...

„Меркат“ отсега и на „Фејсбук“

Изминатите неколку недели со неверојатна брзина се зголеми популарноста на апликацијата „меркат“, која служи за стриминг-видеосодржини од мобилен на „Твитер“. Набргу по успехот на „меркат“, и...

„Твитер“ ќе ги блокира интернет-насилниците

Микроблог-платформата „Твитер“ воведе две нови правила и опции што треба да стават крај на порастот на вербалното насилство на социјалната мрежа. „Твитер“ ќе ги надгради своите правила...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ