fbpx

Кој е првиот телефон со „андроид 5.0“

Покрај „нексус 5“ (Nexus 5) и останатите изданија на уреди „гугл плеј“ (Google Play) кои се директно поддржани од „Гугл“, по се изгледа дека...

Веб-страница пренесува снимки од хакирани безбедносни камери, 56 од Македонија

На веб-страницата „Инсекам“ (Insekam) собрани се преку 73.000 стримови во живо од безбедносни камери, чии сопственици не ја промениле основната лозинка. Во Македонија има 56...

„Ел Џи“ подготвува „G Chocolate“, „G Black“ и „G Plus“?

„Ел Џи“ неодамна поднесе барање за патентирање нови имиња, кои би можеле да се искористат за претстојните смартфони на компанијата. Меѓу имињата кои се...

„Нокиа“ ќе се врати со нов телефон „андроид“

Финската компанија „Нокиа“, наводно, планира повторно да влезе на пазарот со паметни телефони. Во јули годинава се проширија информации дека „Мајкрософт“ планира да престане со...

Кина произведе ласерски уништувач на дронови

Кина создала ласерско оружје кое може да уништи беспилотни летала во лет, јавуваат светските медиуми. Оружјето има домет до два километри и може да ја...

Европскиот суд ќе пресуди дали ИП-адресите се лични податоци

Европскиот суд ќе треба да одлучи дали ИП-адресите ќе се сметаат за лични податоци, откако германскиот федерален суд одлучи да ја префрли надлежноста на...

Студент од Белгија направи дрон за брза помош

Во Холандија е претставен прототип на беспилотно амбулантно летало, кое во најкраток рок може да пренесе дефибрилатор до пациентите кои претрпеле срцев удар. Со...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ