Тајмс сквер доби билборд со 24 милиони пиксели

Рекламно пано, долго колку еден фудбалски терен, со своите 24 милиони пиксели ќе направи најпознатиот плоштад во Њујорк, Тајмс сквер да свети како никогаш...

Упад во системот на Стејт департментот

Системот на електронската пошта на американскиот Стејт департмент последните неколку недели бил мета на хакерски напади, соопшти висок претставник на САД. Како што пренесува „Б92“,...

Откриено зошто на телефоните „андроид“ им треба повеќе работна меморија

Интернет-страницата „Квора“ (Quora) конечно даде одговор на една од најголемите мистерии за денешните телефони – зошто „ајфон“ работи без проблем со работна меморија од...

„Амазон“ вработува летачи на дронови

Дроновите годинава се во центарот на вниманието, а плановите на „Амазон“ да врши испорака со беспилотни летала отвори нова шанса за сите оние кои...

САД шпионираат телефони на свои граѓани

Американското министерство за правда со години собира податоци од мобилните телефони на десетина илјади американски граѓани, пишува „Вол стрит џурнал“. Станува збор за таен шпионски...

Кинески хакери го нападна метеоролошкиот систем на САД

Кинески хакери упаднале во системот на американската Национална управа за океани и атмосфера (НОАА), која го управува метеоролошкиот систем во САД, објави „Вашингтон пост“. Весникот...

„Мајкрософт“ поправи грешка од минатиот век

„Мајкрософт“ објави „крпеница“ (patch) која ја поправи грешката во пакетите „виндоус“ и „офис“ стари 19 години. Проблемот, кој датира од минатиот век, го открија експертите...

(ВИДЕО) Со велосипед постигнал брзина од 333 км/час

Швајцарскиот велосипедист Франсоа Жиси постави нов светски рекорд, возејќи со брзина од 333 километри на час. Жиси, кој е познат по тоа што вози...

Кој е првиот телефон со „андроид 5.0“

Покрај „нексус 5“ (Nexus 5) и останатите изданија на уреди „гугл плеј“ (Google Play) кои се директно поддржани од „Гугл“, по се изгледа дека...

Веб-страница пренесува снимки од хакирани безбедносни камери, 56 од Македонија

На веб-страницата „Инсекам“ (Insekam) собрани се преку 73.000 стримови во живо од безбедносни камери, чии сопственици не ја промениле основната лозинка. Во Македонија има 56...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН