fbpx
Свет Свет Страница 495

Свет

Денеска во Пекинг почна самитот на АПЕК

Во главниот град на Кина, Пекинг, денеска почна средбата на лидерите на земјите-членки на Азиско-пацифичка економска соработка (АПЕК). Домаќин на средбата, на која присуствуваат лидерите...

Се урна авион на Бахами, сите девет патници загинаа

При вчерашното уривање на авион на Бахами, загинаа сите девет патници и членови на екипажот. Авионот „лир 36 егзекјутив џет“ полетал од главниот град на Бахамите,...

Демонстрантите ја нападнаа зградата на владата во Чилпансинго во Мексико

Стотина демонстранти во мексичката држава Гереро ја нападна зградата на владата во главниот град Чилпансинго, палејќи притоа автомобили по улиците. Демонстрантите ја обвинуваат владата за...

Меркел: Падот на Берлинскиот ѕид е пример за желба за слобода

Германската канцеларка Ангела Меркел во говорот по повод одбележувањето од 25-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид оцени дека тој настан е пример за желбата...

Симболичен референдум за независност во Каталонија

Денеска регионалните националистички власти на Каталонија спроведуваат „симболично изјаснување за независност“. На ова изјаснување, кое нема никакво правно значење, околу 5,4 милиони Каталонци треба...

25 години од падот на Берлинскиот ѕид

Германија денеска ја одбележува 25-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид. Се очекува еден милион луѓе  да учествуваат на прославите во германскиот главен град, кои вклучуваат концерт...

Во Северна Кореја ослободени последните американски заробеници

Американските државјани Кенет Беј и Метју Тод Милер можат да ја напуштат Северна Кореја и наскоро ќе се вратат дома, соопшти американската влада. Авионот со...

Исламската држава употребува хемиско оружје

Постојаниот претставник на ОН во Сирија, Башар Џафари, обвини дека Исламската држава употребува хемиско оружје во борбата за Кобане. – ИД употребува оружје со хемиски...

Ал Каеда со обид за убиство на амбасадорот на САД во Јемен

Ал Каеда соопшти дека се обидела да го убие американскиот амбасадор во Јемен, но дека „двете поставени експлозивни направи биле откриени неколку минути пред...

ОБСЕ: Конвои со тешко оружје се движат во Источна Украина

Набљудувачите на ОБСЕ забележале колони со воена опрема како се движат низ територијата во источниот дел на Украина, контролиран од проруските сепаратисти. Организацијата за безбедност...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ