fbpx
Свет Свет Страница 493

Свет

(ВИДЕО) Израел: Еден загинат и тројца повредени со нож

Четиринаесетгодишно израелско девојче е избодено со нож на Западниот Брег, неколку часа откако израелски војник со нож беше ранет во Тел Авив. Израелскиот премиер...

Бразил: Возач прегазил 15 лица пред црква

Најмалку две лица се тешко повредени, кога возач изгуби контрола над возилото и влета во група луѓе кои стоеле на тротоар пред црква во...

Со дронови нападнати позициите на ИСИС

Британското министерство за одбрана соопшти дека беспилотни летала првпат се употребени при напади на цели на екстремистите на Исламсистичка држава во Ирак. Дронот „рипер“, за...

Иран му нуди помош на Ирак во борбата протов ИСИС

Владата во Техеран денеска соопшти дека им стои на располагање на ирачките власти во борбата против Исламистичка држава (ИСИС), соопштија иранските медиуми. Потпретседателот на Иран,...

Путин и Обама имаа средба во Пекинг

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Барак Обама, денеска се сретнаа на маргините на самитот на АПЕК во Пекинг. Како што јавуваат...

(ВИДЕО) Десет полицајци убиени во серија напади во Авганистан

Најмалку 10 полицајци денеска загинаа во серија бомбашки напади на истокот на Авганистан, соопштија властите во Кабул. Седум полицајци утринава загинаа во провинцијата Логар, каде...

(ВИДЕО) Терористички напад во Харков

Украинските власти денеска отворија истрага за тероризам, по бомбашкиот напад во Харков, при кој беа повредени 11 лица. Бомбашкиот напад во Харков, град во Источна...

Ранет е лидерот на ИСИС

Лидерот на Исламистичка држава Абу Бакр ел-Багдади наводно е ранет во воздушниот напад во провинцијата Анбар, но засега не се знае колку сериозни се...

Бомбашки напад во училиште во Нигерија, најмалку 48 ученици загинаа

Во денешната експлозија на бомба, во средно училиште во градот Потискум, североисточна Нигерија, загинаа најмалку 48 ученици. - Бомбата експлодирала за време на утринскиот собир...

Арабијките конечно ќе смеат да возат автомобил

Советодавното собрание на Саудиска Арабија, кое го именува кралот, ѝ предложи на владата да ја укине забраната со која на жените не им беше...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ