Свет Свет Страница 469

Свет

Владејачката коалиција убедлив победник на изборите во Јапонија

Партијата на јапонскиот премиер Шинзо Абе убедливо победи на дешените предвремени парламентарни избори, покажуваат излезните анкети, пренесуваат медиумите. Либерално-демократската парија на Абе, според првичните резултати,...

Единаесет рибари загинале во несреќа во Црвено Море

Единаесет рибари се удавиле, исто толку се повредени, а 23 се водат за исчезнати откако нивната лаѓа утрово ударила во товарен брод, недалеку од...

НАТО доби поддршка од ОН за обука на силите во Авганистан

Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) го поддржа новиот договор според кој НАТО ќе ги обучува и ќе им помага на меѓународните сили...

Конгресот на САД го одобри буџетот за одбрана

Конгресот на САД го одбори буџетот за одбрана за 2015 година, кој изнесува 577 милијарди долари, вклучително и 64 милијарди за воените ангажмани во...

Тројца ранети во престрелка пред училиште во САД

Тројца тинејџери, од кои две момчиња и едно девојче, се ранети вчера во престрелка пред училиште во американскиот град Портланд, во државата Орегон, пренесуваат...

Нигерија: 40 загинати при експлозија на две бомби

Најмалку 40 лица загинаа при експлозија на две бомби во близина на нигерискиот град Џос. Засега никој ја нема преземено одговорноста за нападот. Ова е втор...

Сенатот ја одобри војната против ИСИС

Американскиот Сенат ѝ даде зелено светло на Белата куќа за војна против џихадистичката група Исламска држава. Надворешно-политичкиот одбор на Сенатот ја изгласа резолуцијата на сенаторот...

Самоубиствен напад во Францускиот културен центар во Кабул

Неколку лица се убиени, а околу 15 се ранети во самоубиствен бомбашки напад на Францускиот културен центар во Кабул, кога за време на театарска...

Папата Франциск нема да се сретне со далај лама во Рим

Папата Франциск нема да се сретне со далај лама за време на посетата на тибетанскиот духовен водач на Рим, престојниот викенд, соопштил денеска портпаролот...

Слуачајот „Ел-Масри“ како бумеранг ќе ѝ се врати на ЦИА

Судскиот процес на Калид Ел-Масри против Република Македонија пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур би можел како бумеранг да ѝ се врати на...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН