Свет Свет Страница 467

Свет

САД  ќе ги обноват дипломатските односи со Куба

Соединетите Американски Држави целосно ќе ги обноват дипломатските односи со Куба и ќе отворат амбасада во Хавана, првпат по повеќе од половина век, соопштија...

САД и Куба ги нормализираат односите

Куба го ослободи Американецот Ален Грос, во замена за тројца Кубанци затворени во САД. Размената на затвореници е првиот голем чекор во американско-кубанските односи. Американските...

Европарламентот „во принцип“ ја призна Палестина за држава

Европскиот парламент денеска усвои резолуција со која „во принцип“ ја признава државноста на Палестина. Вкупно 498 пратеници гласале „за“ резолуцијата, додека 88 биле „против“. „Европскиот...

ЕУ ја отстранува Хамас од листата на терористички организации

Општиот суд на Европска Унија денеска нареди палестинската организација Хамас да се отстрани од листата на терористички организации, на која се најде пред 13 години. Судот...

Обама ќе потпише закон за нови санкции кон Русија

Претседателот на САД, Барак Обама, ќе потпише закон со кој се воведуваат дополнителни санкции кон Русија, а тој ќе добие овластување да испрати воена...

И Џеб Буш сака да влезе во Белата куќа

Поранешниот гувернер на Флорида, Џеб Буш, активно размислува за можноста да се кандидира за претседател на САД. Претходно, претседатели на САД беа неговиот татко, како...

Се зголемува бројот на загинатите во военото училиште во Пакистан

Бројот на загинатите во напад на талибанци врз воено училиште во пакистанскиот град Пешавар се искачи на 130 лица. Како што јавуваат локалните медиуми,...

Австралискиот премиер положи цвеќе пред кафулето „Линд“

Цвеќе во знак на сеќавање на жртвите на заложничката драма што вчера се одигра во кафулето „Линд“ во центарот на Сиднеј, положи денеска премиерот...

Во напад во Пакистан, 104 лица убиени, меѓу кои 84 деца

Во нападот врз училиште во пакистанскиот град Пешавар најмалку 104 лица биле убиени, меѓу кои 84 деца. Според неофицијалните информации, има и многу повредени. Талибанците...

Мнозинството Американци ја оправдуваат тортурата на ЦИА

Мнозинството граѓани на САД, односо 51 отсто од нив, го сметаат оправдано користењето тортура во текот на сослушувањето на осомничените за тероризам, додека 29...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН