Свет Свет Страница 466

Свет

Во Сирија загина уште еден македонски државјанин

Во Сирија загина уште еден Албанец од Македонија, кој бил припадник на џихадистите на Исламската држава. Е.А. од скопско Инџиково, кој имал 23 години,...

Уапсена мајката на убиените деца во Австралија

Австралиската полиција соопшти дека уапсила жена која е мајка на седум од осумте убиени деца. Убиството се случи вчера, во градот Кернс, во северниот...

САД воведоа санкции против Крим

Соединетите Американски Држави воведоа економски бојкот и издадоа наредба за забрана за извоз на стоки, технологија или услуги во Крим. Претседателот на САД, Барак Обама,...

Највисокиот облакодер во Африка

Со 540 метри висина, кулата „Ал ноор“ (Al Noor) ќе биди највисокиот облакодер во Африка, а неговата изградба е најавена за почетокот на следната...

Табели: Кои јазици во светот се највлијателни?

Повеќето од говорните јазици во светот, како што се мандаринскиот, хинди и арапскиот јазик, се далеку од влијателни. Според новото истражување на Технолошкиот институт во Масачусетс, „Харвард“,...

Лавров: Новиот закон за санкции на САД ги влошува односите со Русија

Новиот закон на САД, кој предвидува дополнителни санкции кон Русија поради украинската криза, би можел долгорочно да ги влоши односите меѓу Вашингтон и Москва,...

Осум деца убиени во Австралија

Осум деца се пронајдени мртви, а една жена е тешко повредена во градот Кернс во Квинсленд, Австралија. Полицијата ги пронашла децата, кои се на...

Филмот „Интервју“ ги затегна односите меѓу Северна Кореја и САД

Односите меѓу Северна Кореја и САД повторно се заострија, а овојпат поводот е американската филмска комедија „Интервју“, во која станува збор за измислен атентат...

ИСИС уби 150 жени во Фалуџа

Турските медиуми пренесуваат дека Исламската држава погубила најмалку 150 жени кои одбиле да се омажат за џихадисти во Ирак. Во соопштението на ирачкото министерство за...

Јапонија: Три лица загинаа во снежна бура

Најмалку три лица загинаа во снежната бура што ја погоди Јапонија, каде во некои делови снежната покривка достигнува и до два метра. На јапонскиот остров Хокаидо...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН