Свет Свет Страница 465

Свет

Абот: Можни се нови напади во Австралија

Премиерот на Австралија, Тони Абот, денеска предупреди дека се можни нови напади во земјата, додавајќи дека безбедносните служби регистрирале засилена комуникација меѓу терористите по...

Сирија: Повеќе од 1.000 џихадисти убиени од почетокот на нападите врз ИД

Повеќе од 1.100 џихадисти се убиени во Сирија од почетокот на воздушните напади на меѓународната коалиција предводена од САД, соопшти Сириската организација за човекови...

Северна Кореја повторно доби интернет

По повеќечасовен прекин, повторно е воспоставен интернет во Северна Кореја. По конфронтацијата со САД поради хакерскиот напад на компанијата „Сони“, во оваа земја беше...

Папата Франциск ги дијагностицира болестите на Римската курија

Папата Франциск денеска, во своето традиционално обраќање пред ватиканската администрација, издвоил 15 „болести“ од кои црквата и високото свештенство, а особено членовите на Римската...

„Викиликс“ објави упатства на ЦИА

Интернет-страницата „Викиликс“ објави два доверливи документа со упатства за агентите на ЦИА, како, додека се на тајна задача, да ги „заобиколат“ безбедносните системи на меѓународните...

Уапсени помагачи на напаѓачите во Пешавар

Пакистанската полиција уапси неколку осомничени за помагање на напаѓачите кои минатата недела во Јавното воено училиште во Пакистан масакрираа 148 лица, од кои 135...

Северна Кореја се закани со напад врз Белата куќа и врз Пeнтагон

Северна Кореја бара извинување од САД за „безобѕирното“ ширење неиздржани обвинувања дека Пјонгјанг стои зад хакерскиот напад на „Сони“, притоа заканувајќи се со „пропорционален...

Покренато обвинение против мајката која уби осум деца во Австралија

Подигнато е обвинение за убиство против 37-годишната Мерсани Вориа, мајка на седум и тетка на едно од осумте убиени деца, чии тела полицијата ги...

Убиени двајца полицајци во Бруклин

Двајца полицајци биле застрелани во саботата наутро додека седеле во нивното службено возило во Бруклин. Полицјаците биле убиени од Исмаил Бринсли (28), кој допатувал...

Русија ги оцени санкциите од САД како бескорисни

Русија ги оцени американските санкции како бескорисни и додава дека ќе возврати на мерките, но не прецизираше како. Москва во денешното соопштение вели дека ќе...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН