Свет Свет Страница 464

Свет

ИД собори јордански авион и го зараби пилотот

Припадниците на Исламска држава урнаа јордански борбен авион, потврдија јорданските власти. Исламистите објавија фотографии од заробениот пилот. Авионот е соборен во близина на градот Рака,...

СЗО: Кризата со ебола ќе трае уште една година

Епидемијата на ебола во Западна Африка ќе трае до крајот на 2015 година, оцени шефот на одделот за борба против овој вирус при Светската здравствена...

Полицаец уби афроамерикански тинејџер во Сент Луис

Полицаец уби 18-годишен Афроамериканец на бензинска пумпа во Сент Луис, јавуваат американските медиуми. Жртвата е идентификувана како Антонио Мартин. Корисниците на социјалните мрежи се преплавени...

Индија: 43 лица загинаа во напад на сепаратистите

Најмалку 43 лица, меѓу кои четири жени, денеска се убиени во повеќе напади на племенските сепаратисти во индиската држава Асам, на североистокот на земјата,...

Њујорчани ќе се возат со жичница

Властите на Њујорк ја разгледуваат можноста за изградба на жичница над реката Ист, која ќе им овозможи на жителите за неколку минути да стигнат...

Анкета: Повеќето Руси не го сакаат Обама

Осумдесет и еден отсто од Русите имаат негативно мислење за американскиот претседател Барак Обама, а помалку од пет отсто имаат позитивен став за него,...

По тортурите на ЦИА, мозокот на притворените веќе не е ист

Бруталните методи на испитување, кои ЦИА ги користела над осомничените за тероризам, можат да остават долгорочни психолошки последици, укажуваат научниците. Извештајот на Сенатот, објавен на почетокот...

Абот: Можни се нови напади во Австралија

Премиерот на Австралија, Тони Абот, денеска предупреди дека се можни нови напади во земјата, додавајќи дека безбедносните служби регистрирале засилена комуникација меѓу терористите по...

Сирија: Повеќе од 1.000 џихадисти убиени од почетокот на нападите врз ИД

Повеќе од 1.100 џихадисти се убиени во Сирија од почетокот на воздушните напади на меѓународната коалиција предводена од САД, соопшти Сириската организација за човекови...

Северна Кореја повторно доби интернет

По повеќечасовен прекин, повторно е воспоставен интернет во Северна Кореја. По конфронтацијата со САД поради хакерскиот напад на компанијата „Сони“, во оваа земја беше...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН