fbpx
Свет Страница 738

Свет

Тепачка за барбика на „црн петок“

Купувачката манија во САД и во Велика Британија за „црн петок“ почна вчеравечер на Денот на благодарноста и продолжува денеска. Во Лос Анџелес две жени се степале во „Волмарт“ за кукла „барби“, за што бил повикан заменикот на шерифот. Во Манчестер, Англија, двајца мажи се скарале...

Европол: Уапсени 188 лица на 80 аеродроми за фалсификувани авио билети

Сто осумдесет и осум лица се уапсени во меѓународната операција „Глобална акција“ за сузбивање на мрежата за купување авионски билети со фалсификувани кредитни картички, соопшти денеска Европол. Акцијата е спроведена на 80 аеродроми во 45 земји, а со неа е сузбиен организиран криминал вреден повеќе...

Австрија: Уапсени 13 осомничени џихадисти

Тринаесет лица се уапсени во Австрија под сомневање дека се џихадисти и оти се обиделе да врбуваат млади лица да се приклучат кон радикалните исламистички групи во Сирија, соопштија австриските власти. Како што јавуваат австриските медиуми, во рамките на акцијата за справување со исламистичките борци,...

Милановиќ го откажа учеството на самитот во Белград поради Шешељ

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ го откажа присуството на состанокот на премиерите на земјите од Централна и од Источна Европа со Кина во Белград, поради реакциите на српските власти на ослободувањето на лидерот на српските радикали Воислав Шешељ, пишува загрепскиот весник „Јутарњи лист“. Според информации на...

Франција развива програма за пресретнување беспилотни летала

Генералниот секретаријат за одбрана и национална безбедност на Франција иницирал програма за развивање методи за откривање и за пресретнување на беспилотни летала, по пријавите за голем број такви летала над француските нуклеарни постројки, објавуваат француските медиуми. Од генералниот секретаријат изјавиле дека наведените прелети не претставуваат опасност за...

(ВИДЕО) Франција: Еден загинат и тројца исчезнати во поплави

Најмалку едно лице загина, а три се водат за исчезнати во поплавата што ја зафати Југозападна Франција, предизвикана од силните бури, соопштија француските власти. Како што соопшти француското МВР, телото на загинатата жена е пронајдено до автомобил на брегот, а сè уште се трага по нејзината...

Состојбата во повеќето најсиромашни земји и натаму не се подобрува

Поголемиот дел од 48-те најсиромашни земји во светот не успеале да ги достигнат „милениумските цели“ за развој и покрај големиот пораст, оценето е во извештајот на Обединетите нации(ОН), објавен денеска во Женева. „Милениумските цели“, што ОН ги дефинираа во 2000 година, имаат цел смалување на...

70 проценти од пилешкото во Британија, заразено со бактерија

Речиси 70 отсто од пилешкото месо што се продава во британските супермаркети е заразено со бактеријата кампилобактер, се наведува во извештајот на Британската агенција за безбедност на храната(ФСА), пренесуваат медиумите во Велика Британија. Според извештајот, во речиси 18 отсто од заразеното пилешко месо присуството на...

Руската рубља со рекодрен пад во однос на доларот и на еврото

Руската рубља забележа нов пад во однос на еврото и на американскиот долар, откако ОПЕК одлучи да не го намалува производството на нафта и покрај презаситеноста на светските пазари, пренесува „Радио Слободна Европа“. Рубљата загуби 3,6 отсто од вредноста и сега за еден американски долар...

Европратеник од Бугарија ја обвини македонската полиција за тортура врз Бугарите

Eвропратеникот од Бугарија, Ангел Џамбаски, испрати писмо до Европската комисија во врска со испрашувањата бугарски граѓани од службите за безбедност на Република Македонија. Имено, според Џамбаски, на 25 ноември 2014 година, претседателот на Бугарскиот културен клуб од Скопје реагирал поради повреда на правата на граѓаните во...

Мачен ден за грчката влада

Темни облаци надвиснаа над грчката влада по пораката од меѓународните кредитори дека пакетот за штедење веројатно ќе мора да продолжи и во 2015 година. Владата на Нова демократија и на ПАСОК се надеваше дека на преговорите со „тројката“ во Париз, изминатите два дена, ќе постигне...

Брисел ја проверува легалноста на македонските авио-субвенции

Во изјава за агенцијата „Мета“, портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчиќ, не го потврдува ставот на Mинистерството за транспорт и врски околу државните субвенции за евтини летови на домашни и на странски авиокомпании кон Европа. „Комисијата е запознаена со финансиската помош на поранешната југословенска република...

(ВИДЕО) Кабул: Тројца убиени и 33 повредени при напад на британскиот конвој

Три лица загинаа, а 33 е повредени откако бомбаш-самоубиец нападна возило на битанската амбасада во авганистанскиот главен град Кабул. Портпаролот на Министерството за внатрешни работи, Седик Седики, изјави дека во нападот се повредени 33 лица, а уништени се три возила. Одговорноста за нападите ја презедоа талибанците,...

Руски конвој тргна кон Украина

Уште еден конвој со хуманитарна помош за граѓаните од Источна Украина тргна од Ногинск, соопшти претставник на руското Министерство за итни случаи. Околу 60 камиони, утринава тргнаа од московскиот регион, носејќи конзервирана храна, шеќер, стакло и материјали за поправка на покривите, соопшто заменик-шефот на Националниот...

Возот Белград – Солун ќе сообраќа само до Гевгелија

Меѓународниот воз „Хелас“, кој сообраќа на релација од Белград до Солун, ќе сообраќа само до Гевгелија поради денешниот еднодневен штрајк на грчката железница, соопшти „Железница Србија“. Според соопштението, синоќешниот воз кој тргал од Белград во 18.45 часот, ќе сообраќа само до Гевгелија, а денешната релација...

Интерпол трага по „банкарот на Путин“

Интерпол покрена потера по Сергеј Пугачев, своевремено познат како „банкарот на Путин“. На официјалната веб-страница на Интерпол стои дека Пугачев „го бараат правосудните власти во Русија поради кривична постапка“. Интерпол, исто така, апелира сите што знаат каде се наоѓа, да контактираат со агенцијата, но никаде експлицитно не...

(ВИДЕО) Кливленд: Полицијата објави снимка од убиството на момчето

Полицијата во Кливленд објави снимка од убиството на 12-годишникот, кој полицаец го застрела мислејќи дека в рака држи вистински пиштол. Полицајците, наводно, трипати го предупредиле Тамир Рајс да ги крене рацете. На снимката се гледа како црномурното момче си игра со реплика пиштол, разговара на...

Почина австралискиот крикет-играч Фил Хјуз

Австралискиот крикет-играч Филип Хјуз почина по операција откако на натпревар на Првата австралиска лига го погодија со топка во глава. Иако Хјуз носеше заштитна кацига, од силниот удар со топка буквално падна на земја. Лекарите веднаш му укажаа брза помош, пред во бесвесна состојба да биде префрлен во...

Мирна ноќ во Фергусон

Средата вечер мина мирно во Фергусон, по дводневните немири што избија поради одлуката на големата порота да не покрене обвинение против полицаецот Дарен Вилсон, кој со 12 куршуми летоска го уби Афроамериканецот Мајкл Браун. Сепак, демонстрантите во Лос Анџелес, Окланд и во другите градови во...

Во Бугарија уапсени седум лица за поврзаност со ИСИС

Седум лица во Бугарија се обвинети дека пропагирале „антидемократската идеологија на Исламската држава“. Како што соопшти Обвинителството, тие биле дел од организирана криминална група, предводена од имамот на џамијата во Пазарџик, Ахмед Муса Ахмед. Бугарските власти на повеќе локации во југоисточна Бугарија, вчера спроведоа акција, а јавниот...

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...