fbpx
Свет Страница 682

Свет

Еди Рама во болница во Шведска?!

Албанскиот премиер Еди Рама е тешко болен, па поради тоа денеска отпатувал во клиника во Шведска, пишуваат албанските медиуми. Според некои од нив, Рама  е во позната шведска клиника поради проблеми со белите дробови. Други медиуми шпекулираат дека ненадејното заминување на Рама во Шведска отворило многу сомнежи. Како што...

Патријарх Кирил: Во Србија сум како дома

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил, пристигна денеска во тридневна посета на Србија. На аеродромот „Никола Тесла“, Кирил беше пречекан од српскиот патријарх Иринеј и од српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, јавуваат српските медиуми. - Нашите цркви се поврзани, ја сочуваа довербата...

Северна Кореја ќе испрати амбасадор во Русија

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун ќе го испрати свој специјален претставник Чое Рионг-хае во Русија. Севернокорејските медуми објавија соопштение за планираното заминување на Чое, но не прецизираа детали за датумот или за точната цел на патувањето.  

Француската полиција сè уште трага по тигарот

Со шок-пиштоли и со помош на хеликоптер, голем број француски полицајци денеска цел дена го бараат тигарот што вчера изутрината бил забележан во близина на Париз. Властите издадоа соопштение жителите од таа област да не излегуваат од своите домови. Надлежните сè уште не знаат од каде се појавил...

Индија: Уапсен директор на фабрика за лекови поради смртта на стерилизираните жени

Полицијата во Индија го уапси директорот на фабриката за лекови и неговите синови под обвинение дека ги снабдувале со лекови жените што подлегнале на масовна стерилизација, од кои 13 починаа. Приведените се товарат за измама. Властите сè уште го истражуваат случајот и утврдуваат дали антибиотиците и...

ОН: ИСИС врши масовни воени злосторства

Џихадистите на Исламска држава се одговорни за злосторства од масовни размери во Сирија, каде вршат терор, обезглавуваат, каменуваат и стрелаат цивили и војници, стои во извештајот на истражителите на Обединетите нации. Извештајот на ОН се темели на разговори со повеќе од 300 мажи, жени и деца...

Харадинај претендира на премиерската позиција

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, изјави дека не се откажал од кандидатурата за косовски премиер. За време на посетата на општина Дечане, тој  изјави дека одлуката на уставниот суд ги променила односите во коалицијата ВЛАН и за вечерва најави состанок на...

Нигерија: Се урна хеликоптер пред студентски дом

Воен хеликоптер се урна и експлодира пред студентски дом на североистокот на Нигерија, подрачје на кое нигериската војска се бори со исламските екстремисти. Портпаролот на полицијата во нигериската сојузна Адамава не ги изнесе деталите, ниту наведе дали има преживеани, додека сведоците на несреќата велат дека нема...

Пензиониран војник се заканувал со пиштол пред владата на Србија

Пензиониран потполковник на војската на Србија мавтал со пиштол помеѓу главниот и помошниот влез на зградата на Владата и се заканувал дека ќе се убие. По преговорите со полицијата, тој го предал пиштолот, а надлежните го собрале оружјето и мажот го внеле во владината...

Рускиот патријарх Кирил пристигна во Србија

Рускијот патријарх Кирил денеска ја започна тридневната посета на Србија
Поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил, денеска ја почна тридневната посета на Србија. На аеродромот „Никола Тесла“ во Белград, патријархот Кирил беше пречекан од министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, српскиот патријарх Иринеј и од амбасадорот на Русија во Србија, Александар Чепурин. Во...

Путин: Санкциите кон Русија се противправни

Рускиот претседател Владимир Путин се надева дека земјите што воведоа санкции кон Москва ќе сфатат дека тие им нанесуваат штета на меѓународните економски односи. - Ова е штетно и секако дека ни нанесува штета и нам, но и на САД, затоа што со тоа се поткопува...

Експлодирала бомба пред објектот на даночната служба во Атина

Пред објектот на даночната служба во Атина вчера експлодирала бомба. Како што јавуваат грчките медиуми, бомбата, која била изработена рачно, причинила само материјална штета. Полицијата вчера ја затворила елитната населба Кифисија откако анонимен човек се јавил во грчки весник и интернтет-портал и рекол дека за половина...

Иса Мустафа ќе биде кандидат за премиер на Косово

Иса Мустафа од Демократски сојуз на Косово ќе биде кандидат за премиер на Косово, пренесува приштинската телевизија „Кохавижн“. Се очекува лидерите на коалицијата ВЛАН денеска да одржат состанок, на кој ќе биде објавен нов политички договор на коалицискиот блок, во кој освен АИК и ДСК,...

Ферхојген: ЕУ мора да направи нешто против заморот од проширување

Поранешниот европски комесар за проширување, Гинтер Ферхојген, денеска во Братислава порача дека Европска Унија мора да направи нешто против заморот од проширување и јасно да каже дека тој процес не беше оптоварување за старите земји-членки, туку дека од него корист имаа сите, пренесуваат медиумите. - Треба...

Загрепскиот суд ја прифатил гаранцијата на Бандиќ за излегување од притвор

Истражниот судија на загрепскиот жупаниски суд ја прифати гаранцијата што за бранење од слобода ја понудиле загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ и другите осомничени во аферата „Аграм“, кои сè уште се наоѓаат во затворот „Реметинeц“, пренесуваат хрватските медиуми. Истражниот судија, Зденко Посавац, на осомничените им забранил контакт со...

САД: Чак Хејгел најави засилување на нападите врз ИСИС

Секретарот за одбрана на САД, Чак Хејгел, денеска најави интензивирање на воздушните напади против ИСИС во Ирак. Хејгел, образложувајќи ја стратегијата на САД во Конгресот, изјави дека ирачките сили се сè поефикасни и дека коалицијата што ја предводат САД, ќе го засили темпото и интензитетот на...

ЕП ја ратификуваше спогодбата за асоцијација со Молдавија

Европскиот парламент денеска го ратификуваше политичкиот и трговски договор меѓу Молдавија и Европска Унија, пренесува „Радио Слободна Европа“. За sпогодбата за асоцијација, која Молдавија ја потпиша во јуни годинава, гласаа 535 пратеници, а 94 беа против. Пред да стапи на сила, спогодбата за асоцијација треба да...

Истанбул: Кривични пријави за напаѓачите на војниците на САД

Дванаесет турски државјани, кои се уапсени по нападот на американските војници во Истанбул, пуштени се денеска на слобода, но постои можност против нив да биде покрената кривична пријава за навреда и за нанесување телесни повреди, јавуваат турските медиуми. Група демонстранти, извикувајќи „Јенки одете си дома“,...

БИХ: Уапсени 11 осомничени за тероризам

Најмалку 11 лица се уапсени во Босна и Херцеговина под сомневање за тероризам, соопштија босанските власти. Повеќе од 100 полицајци учествуваа во акцијата „Дамаск“ на босанската Агенција за разузнавање и заштита (СИПА). При претресот на објектите, спроведен во неколку населени места, се конфискувале предмети кои можат...

(ВИДЕО) Американски војници нападнати во Истанбул

Членови на турската националистичка фракција, вчера, во Истанбул, нападнале морнари на американската флота. Американската амбасада во Анкара денеска изрази протест поради инцидентот. Напаѓачите, кои припаѓаат на Асоцијација на турската младина (ТГБ), прво вербално го нападнале трите припадници на американската морнарица кои застанале во Истанбул по маневрите...

МИМ го објави конкурсот за новинарските награди „Никола Младенов 2022“

Македонскиот институт за медиуми го објави конкурсот за новинарските награди „Никола Младенов 2022“ во кој ќе бидат доделени три годишни награди во категориите најдобра истражувачка сторија, најиновативен новинарски производ...