fbpx
Свет Страница 659

Свет

Обама ја почна азиската турнеја

Претседателот на САД, Барак Обама, со посетата на Пекинг ја почна турнејата во Азиско-пацифичкиот регион. Тој утринава се обрати на отворањето на средбата на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК), а вечерва ќе има работна вечера со клучни лидери од Азија. Се очекува Обама да се сретне со...

Денеска во Пекинг почна самитот на АПЕК

Во главниот град на Кина, Пекинг, денеска почна средбата на лидерите на земјите-членки на Азиско-пацифичка економска соработка (АПЕК). Домаќин на средбата, на која присуствуваат лидерите на 21 држава, е кинескиот претседател Кси Џинпинг. Меѓу присутните се и рускиот и американскиот претседател, Владимир Путин и Барак...

Историска средба: Рама во четири очи со Вучиќ

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска ќе престојува во Белград. Првата закажана посета минатиот месец беше откажана по инцидентот на натпреварот на фудбалските репрезентации на Србија и на Албанија во Белград. Предвидено е тој да разговара со српскиот премиер Александар Вучиќ, по што е најавена...

Се урна авион на Бахами, сите девет патници загинаа

При вчерашното уривање на авион на Бахами, загинаа сите девет патници и членови на екипажот. Авионот „лир 36 егзекјутив џет“ полетал од главниот град на Бахамите, Насау, и се урнал околу 17 часот по локално време, при слетувањето на меѓународниот аеродром „Гран Бахами“, соопшти бахамското министерство...

Резултати од симболичниот референдум: Каталонците сакаат независност

Повеќе од 80 отсто од гласачите во Каталонија се изјасниле за назависнот, покажуваат првичните резултати. Овие резултати биле објавени по обработени 88,4 проценти од гласовите. Според ова, 1,649.239 Каталонци гласале со „да“ на двете прашања: „Сакате ли Каталонија да биде држава?“, и „Ако да, сакате ли да...

Демонстрантите ја нападнаа зградата на владата во Чилпансинго во Мексико

Стотина демонстранти во мексичката држава Гереро ја нападна зградата на владата во главниот град Чилпансинго, палејќи притоа автомобили по улиците. Демонстрантите ја обвинуваат владата за вмешаност и убиство на 43 студенти во градот Игуала во септември. Протестите следат по изјавите на државниот обвинител Хесис Муриљо Карам...

Меркел: Падот на Берлинскиот ѕид е пример за желба за слобода

Германската канцеларка Ангела Меркел во говорот по повод одбележувањето од 25-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид оцени дека тој настан е пример за желбата на луѓето за слобода и им оддаде почест на оние кои помогнаа во уривањето на ѕидот, кој 28 години беше...

Лидерот на Исламска држава тешко ранет

Абу Бакр ал-Багдади, лидер на Исламската држава ( ИД), е тешко ранет при нападот што американските воени авиони го извршиле на местото каде што се одржувал состанок. - Абу Бакр ал-Багдади е тешко ранет и се бори за живот, по саботниот напад, во кој исфрлените бомби...

Илјада демонстранти на улиците на Хонг Конг

Околу илјада демонстранти маршираа денеска до кабинетот на кинеската влада во Хонг Конг, барајќи измена на регулативите за избор на лидер во тој град. Демонстрантите, меѓу кои најбројни се студентите, од 28 септември се на улици во Хонг Конг и блокираат три главни раскрсници во таа азиска финансиска...

Симболичен референдум за независност во Каталонија

Денеска регионалните националистички власти на Каталонија спроведуваат „симболично изјаснување за независност“. На ова изјаснување, кое нема никакво правно значење, околу 5,4 милиони Каталонци треба да се изјаснат дали се за отцепување на регионот од Шпанија. На референдумот, што и покрај противњето на Мадрид го организира...

25 години од падот на Берлинскиот ѕид

Германија денеска ја одбележува 25-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид. Се очекува еден милион луѓе  да учествуваат на прославите во германскиот главен град, кои вклучуваат концерт и огномет. Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека незадржливиот копнеж за слобода довел до рушење на ѕидот и го нарече „чудо“...

Во Северна Кореја ослободени последните американски заробеници

Американските државјани Кенет Беј и Метју Тод Милер можат да ја напуштат Северна Кореја и наскоро ќе се вратат дома, соопшти американската влада. Авионот со ослободените американски државјани е на пат кон САД. Минатиот месец Северна Кореја го ослободи Американецот Џефри Фоул. Претходно, Пјонгјанг го осуди...

Исламската држава употребува хемиско оружје

Постојаниот претставник на ОН во Сирија, Башар Џафари, обвини дека Исламската држава употребува хемиско оружје во борбата за Кобане. – ИД употребува оружје со хемиски боеви глави против курдските борци, кои го бранат сирискиот град, во близина на границата со Турција - рече Џафари. Џафари го повика...

Индија тестираше балистичка ракета

Индија денеска изврши ново успешно тестирање на балистичка ракета со среден дострел од типот „агни-2“, која е способна да носи нуклеарна боева глава, соопштија индиските вооружени сили. Ракетата, која е дел од оружјето на индиската армија, била лансирана од полигон на островот Вилар во Бенгалскиот...

Умерен земјотрес во Грција

Земјотрес со интензитет од 5,1 степен според Рихтеровата скала ноќеска го погоди западниот дел на Грција. Засега нема информации за настрадани и за причинета материјална штета. Институтот за геодинамика во Атина соопшти дека епицентарот на потресот бил западно од јонскиот остров Кефалонија, на длабочина од пет...

Уапсен Драгослав Космајац

Српската полиција го уапси Драгослав Космајац во неговиот стан во Белград, а заедно со него, приведени се уште седум лица. Како што објави српскиот министер за внатрешни работи, Небојша Стефановиќ, на вонредна прес-конференција утрово, полициската акција била резултат на четиримесечна истрага. Сите уапсени се државјани...

Ал Каеда со обид за убиство на амбасадорот на САД во Јемен

Ал Каеда соопшти дека се обидела да го убие американскиот амбасадор во Јемен, но дека „двете поставени експлозивни направи биле откриени неколку минути пред активирањето“. Во соопштнието објавено на исламистичката веб-страница „Ансар ал Шарија њуз“, Ал Каеда тврди дека двете бомби биле поставени пред домот на претседателот...

ОБСЕ: Конвои со тешко оружје се движат во Источна Украина

Набљудувачите на ОБСЕ забележале колони со воена опрема како се движат низ територијата во источниот дел на Украина, контролиран од проруските сепаратисти. Организацијата за безбедност и соработка изрази загриженост за конвојот кој се движел кон градот Донецк, во близина на Макивка. Русија негира поддршка на бунтовниците со...

„Патот на свилата“, нов проект на Кина

Кина ќе издвои 40 милијарди долари за основање инфраструктурен фонд „Патот на свилата“, соопшти кинескиот претседател Си Џипинг. Целта на фондот, како што истакнува Џипинг, е да се засили поврзаноста во Азија. Фондот „Патот на свилата“ ќе биде отворен и ги повикува инвеститорите од Азија...

Новиот комесар на ЕУ ќе ја заобиколи Македонија во првата посета

Јоханес Хан, новиот комесар на Европска Унија надлежен за соседска политика и за преговори за проширување, веќе го насочи вниманието кон земјите од Западен Балкан, по само една недела на должност. Во првата посета на регионов, Хан ќе ги посети Србија и Црна Гора, но...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...