fbpx
Свет Страница 1286

Свет

Претседателот Иванов во Белград беше пречекан со највисоки државни почести

Иванов се сретна со Николиќ

Претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов, ја почна официјалната посета на Србија. Иванов пред Палатата „Србија“ беше пречекан од својот домаќин, претседателот на Србија, Томислав Николиќ,...

Русија прати помош за борба со еболата во пет африкански држави

Помош за борба против епидемијата на ебола, испорача Русија во пет африкански држави. Пакетите ги исфрли транспортен авион на руската компанија „Волга-Дњепар“. Се работи за...

Израел ја отвори џамијата „Ал Акса“

Израел го отвори комплексот на џамијата „Ал Акса“ за муслиманите, кој вчера беше затворен поради обид за убиство на еврејски активист и убиство на...
Во демонстрациите најмалку 30 луѓе загинаа

Компаоре ја укина вонредната состојба во Буркина Фасо

По насилните демонстрации во главниот град Уагадугу, претседателот на Буркина Фасо, Компаоре, ја укина вонредната состојба воведена вчера. Тој ја распушти владата за да се обезбедат...
Протестите го оневозможија воведувањето на данокот

Орбан го повлече предлогот за оданочување на интернетот

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека се повлекува предлогот на владата за оданочување на користeњето интернет од идната година. Тој изјави дека во сегашната...
Словачка со акција за здрава храна во училиштата

Словачка забранува нездрава храна во училиштата

Како дел од мерките за борба против дебелината кај децата, словачкиот Парламент изгласа забрана за продажба на слатки, засладени пијалоци и други нездрави производи...

САД бараат Полска да го уапси Полански

САД побараа Полска да го уапси режисерот Роман Полански, кој пред 36 години ја напушти Америка поради обвинението за наводно силување на малолетно девојче. Полански...

НАТО го вклучи алармот: Руски авиони стигнале во Европа

Четири групи руски авиони изминативе два дена го нарушиле меѓународниот воздушен простор во близина на границата со Европска Унија, реагираат од НАТО. - Се работи...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ