fbpx
Свет Страница 1234

Свет

Се урна авион на Бахами, сите девет патници загинаа

При вчерашното уривање на авион на Бахами, загинаа сите девет патници и членови на екипажот. Авионот „лир 36 егзекјутив џет“ полетал од главниот град на Бахамите,...

Резултати од симболичниот референдум: Каталонците сакаат независност

Повеќе од 80 отсто од гласачите во Каталонија се изјасниле за назависнот, покажуваат првичните резултати. Овие резултати биле објавени по обработени 88,4 проценти од гласовите. Според ова,...

Демонстрантите ја нападнаа зградата на владата во Чилпансинго во Мексико

Стотина демонстранти во мексичката држава Гереро ја нападна зградата на владата во главниот град Чилпансинго, палејќи притоа автомобили по улиците. Демонстрантите ја обвинуваат владата за...

Меркел: Падот на Берлинскиот ѕид е пример за желба за слобода

Германската канцеларка Ангела Меркел во говорот по повод одбележувањето од 25-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид оцени дека тој настан е пример за желбата...

Лидерот на Исламска држава тешко ранет

Абу Бакр ал-Багдади, лидер на Исламската држава ( ИД), е тешко ранет при нападот што американските воени авиони го извршиле на местото каде што...

Илјада демонстранти на улиците на Хонг Конг

Околу илјада демонстранти маршираа денеска до кабинетот на кинеската влада во Хонг Конг, барајќи измена на регулативите за избор на лидер во тој град. Демонстрантите, меѓу кои најбројни...

Симболичен референдум за независност во Каталонија

Денеска регионалните националистички власти на Каталонија спроведуваат „симболично изјаснување за независност“. На ова изјаснување, кое нема никакво правно значење, околу 5,4 милиони Каталонци треба...

25 години од падот на Берлинскиот ѕид

Германија денеска ја одбележува 25-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид. Се очекува еден милион луѓе  да учествуваат на прославите во германскиот главен град, кои вклучуваат концерт...

Во Северна Кореја ослободени последните американски заробеници

Американските државјани Кенет Беј и Метју Тод Милер можат да ја напуштат Северна Кореја и наскоро ќе се вратат дома, соопшти американската влада. Авионот со...

Исламската држава употребува хемиско оружје

Постојаниот претставник на ОН во Сирија, Башар Џафари, обвини дека Исламската држава употребува хемиско оружје во борбата за Кобане. – ИД употребува оружје со хемиски...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ