fbpx
Свет Страница 1232

Свет

Кобољев: Украина може да ја преживее зимата без руски гас

Украина би можела да ја преживее зимата без рускиот гас, смета директорот на „Нафтогас Украина“, Андреј Кобољев. Според Кобољев, Украина би можела да се обиде...

(ВИДЕО) Израел: Еден загинат и тројца повредени со нож

Четиринаесетгодишно израелско девојче е избодено со нож на Западниот Брег, неколку часа откако израелски војник со нож беше ранет во Тел Авив. Израелскиот премиер...

Бразил: Возач прегазил 15 лица пред црква

Најмалку две лица се тешко повредени, кога возач изгуби контрола над возилото и влета во група луѓе кои стоеле на тротоар пред црква во...

Со дронови нападнати позициите на ИСИС

Британското министерство за одбрана соопшти дека беспилотни летала првпат се употребени при напади на цели на екстремистите на Исламсистичка држава во Ирак. Дронот „рипер“, за...

Иран му нуди помош на Ирак во борбата протов ИСИС

Владата во Техеран денеска соопшти дека им стои на располагање на ирачките власти во борбата против Исламистичка држава (ИСИС), соопштија иранските медиуми. Потпретседателот на Иран,...

Путин и Обама имаа средба во Пекинг

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Барак Обама, денеска се сретнаа на маргините на самитот на АПЕК во Пекинг. Како што јавуваат...

Брисел: Повици за оставка на новиот претседател на ЕК

Се зголемува притисокот врз новоизбраниот претседател на Европската комисија, Жан Клод Јункер, откако меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари ги откри минатата недела тајните договори кои...

Горбачов: Не е сè изгубено меѓу Западот и Русија

Поранешниот претседател на СССР, Михаил Горбачов, смета дека е неопходно Западот и Русија да направат заедничка работна група која би создала мир во Европа. -...

Шаровиќ: Шешељ ќе го дестабилизира режимот во Србија

Заменик претседателот на Српската радикална странка (СРС), Немања Шаровиќ, смета дека доаѓањето на Воислав Шешељ нема да предизвика хаос, туку ќе го дестабилизира „издајничкиот...

(ВИДЕО) Десет полицајци убиени во серија напади во Авганистан

Најмалку 10 полицајци денеска загинаа во серија бомбашки напади на истокот на Авганистан, соопштија властите во Кабул. Седум полицајци утринава загинаа во провинцијата Логар, каде...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ