fbpx
Свет Страница 1219

Свет

Полицијата апси хакери низ Европа

Полицијата во Европа почна голема акција против хакерите откако вчера се појави информација дека се шпионираат приватните веб-камери во Велика Британија. Во Велика Британија се...

Авганистан: Расте бројот на загинатите во нападот на одбојкарскиот натпревар

Бројот на жртвите во вчерашниот самоубиствен напад на одбојкарски натпревар на истокот во Авганистан се зголеми на 57, откако 15 ранети во текот на...

Тројца Евреи нападнаа Палестинец

Тројца млади Евреи денеска нападнаа палестинско момче во Ерусалим, соопшти полицијата. Портпаролката на полицијата, Луба Самри, соопшти дека нападнатото момче е во добра состојба во...

Суд во Шведска ослободи Македонец, камионџиите на протест

Незадоволни од ослободителна пресуда за Македонец кој бил фатен додека возел со фалсификувани бугарски документи во Шведска, денеска повеќе шведски камионџии почнаа протест. Според најавите, камионџиите...

Скотланд јард годинава спречил пет терористички напади

Британската полиција во текот 2014 година спречила пет терористички заговори, соопшти за „Би-Би-Си“, шефот на Скотланд Јард, Бернрд Хоган-Хоуви, додавајќи дека во претходните години...

ИРАК: Британски војници во тајни мисии против ИСИС

Британската елитна единица САС, во тајна копнена мисија во Ирак, убила стотина џихадисти на Исламска држава, објави „Раша тудеј“. Како што јавува руската телевизија, британските...

Почина детето што полицијата го застрела поради пиштол-играчка

Почина 12-годишното момчето што полицијата во Кливленд го застрела откако извадил играчка, реплика на воздушен пиштол, јавуваат американските медиуми. Инцидентот се случи во саботата, кога непознато...

ЕУ во паника – откриен птичји грип кај две диви патки

Европска Унија е загрижена поради можната епидемија на птичји грип, откако во Германија откри две диви патки заразени со вирусот H5N8. Вирусот кон почетокот на...

Припадници на Боко Харам убиле 48 луѓе

Членови на исламистичката група Боко Харам убиле 48 трговци со риба во североисточниот дел на Нигерија, на брегот на езерото Чад, соопштија денеска локалните...

САД и НАТО остануваат во Авганистан и по крајот на годинава

Авганистанскиот парламент денеска го усвои договорот со САД и со НАТО со кој на меѓународните сили ќе им биде овозможено да останат во Авганистан...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ