fbpx
Свет Страница 1218

Свет

Нови напади на Донецк

Подрачјето на градот Донецк на истокот на Украина, кој е под контрола на проруските сили, во текот на ноќта било гранатирано иако е потпишано...

Иран покрена нов радарски систем

Иран активира нов радарски систем со голем дострел, способен да детектира мали беспилотни летала и балистички ракети, соопштија иранските медиуми. Дометот на новиот систем е...

Шпанија: Запленети 600 килограми кокаин на јахта

Шестотини килограми кокаин се запленети на чешка јахта во водите на Атлантски Океан, соопшти шпанската полиција. Дрогата е запленета на 830 километри југозападно од Канарски Острови. Четворицата...

Се пријавиле 128 потенцијални купувачи на државните медиуми во Србија

Вкупно 128 потенцијални купувачи се пријавиле за 55 од вкупно 84 медиумски куќи кои теба да се приватизираат до крајот на идната година. Владата на...

Повеќе од 200 лица уапсени во Варшава

Најмалку 215 луѓе беа уапсени по судирите што избувнаа во Варшава кога полски националисти излегле на улиците за да го одбележат Националниот ден на...

Хојзген: Не треба да се разговара со Асад само затоа што ИСИС е полоша

Сирискиот претседател Башар ал-Асад е одговорен за војната во својата земја и Западот не треба да разговара со него само затоа што Исласката држава...

(ВИДЕО) Хаваи: Лава од вулканот Килауе ја голтна првата куќа

Река лава, која со месеци се слева кон хавајскиот град Пахоа, ја уништи првата куќа, јавува „Би-Би-Си“. - Вулканската лава запали куќа во градот Пахоа...

Словенија се подготвува да ја признае Палестина

Одборот за надворешна политика на словенечкиот парламент наскоро ќе расправа за иницијативата Словенија да ја признае независноста на палестинската држава, а сега за тоа...

Рама: Сакаме „голема Европа“, а не „голема Албанија“

Албанскиот премиер Еди Рама, во интервју за „Б92“ вели дека „голема Албанија“ е мит за кој не се залага ниту еден албански политичар. - Нашиот...

Русија ќе гради нуклеарни реактори во Иран

Руската државна компанија „Росатом“ ќе изгради два нови нуклеарни реактори во рамките на иранската нуклеарка „Бушер“, јавуваат светските медиуми. Претставниците на Русија и на Иран...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ