fbpx
Свет Страница 1217

Свет

Шешељ пристигна во Белград

Лидерот на Српската радикална партија (СРС), Воислав Шешељ, по 12 години минати во Хаг, денеска попладне пристигна во Белград. Шешељ на аеродромот „Никола Тесла“ го...

Сирија: Убиени 800 екстремисти

Повеќе од 800 екстремисти и околу 50 цивили загинаа од средината на септември во воздушните напади на коалицијата предводена од САД врз позициите на ИСИС...

Даријо Срна донираше 20 тона мандарини за децата во Донецк

Капитенот на хрватската фудбалска репрезентација и играч на украинскиот „Шахтјор“, Дариjо Срна подари 20 тона мандарини на децата во Донецк, град во Источна Украина...

Грција: 77 години затвор за предизвикувачите на пожарот на Пелопонез

Судот во Грција им изрече затворска казна од вкупно 77 години на четворицата обвинети за пожарот на полуостровот Пелопонез во 2007 година, кој однесе...

Могерини: Посетата на Рама на Белград е важен чекор

Посетата на албанскиот премиер Еди Рама на Белград претставува важен чекор во напредокот на односите меѓу Албанија и Србија, оцени еврокомесарката за надворешна политика...

Секој случај на насилство врз дете е премногу

Мари-Пјер Поарие, регионален директор на УНИЦЕФ за Централна и за Источна Европа, на регионалната конференција на тема „Зајакнување на системите за заштита на децата...

Запалена џамија на Западниот Брег

Еврејските доселеници синоќа запалија џамија кај Рамала на Западниот Брег, соопштија денеска палестинските безбедносни претставници. Запален е целиот прв кат на верскиот објект во селото...

Нови напади на Донецк

Подрачјето на градот Донецк на истокот на Украина, кој е под контрола на проруските сили, во текот на ноќта било гранатирано иако е потпишано...

Иран покрена нов радарски систем

Иран активира нов радарски систем со голем дострел, способен да детектира мали беспилотни летала и балистички ракети, соопштија иранските медиуми. Дометот на новиот систем е...

Шпанија: Запленети 600 килограми кокаин на јахта

Шестотини килограми кокаин се запленети на чешка јахта во водите на Атлантски Океан, соопшти шпанската полиција. Дрогата е запленета на 830 километри југозападно од Канарски Острови. Четворицата...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ