fbpx
Свет Страница 1191

Свет

(ФОТО) Снегот ја парализираше северна Америка

Четворица од 10 загинати Американци починале како последица од срцев удар при чистење на снегот, додека останатите жртви биле пронајдени во автомобили затрупани од...

Романија: Осум загинати во хеликоптерска несреќа

Осум лица загинаа при уривање на хеликоптер во централниот дел на Романија, соопшти националната служба за вонредни ситуации. - Двајца од повредените, кои се здобиле...

Снежното невреме во САД однесе 10 животи

Најмалку 10 лица загинаа во снежното невреме, кое ја зафати американската држава Њујорк. Поради големите снежни наноси, кои достигнуваат висина и преку 1,5 метар, затворени се...

Во Мосул убиен еден од водачите на ИСИС

Еден од водачите на ИСИС е убиен во вчерашните воздушните напади врз ирачкиот град Мосул, соопштиле локални извори, пренесува хрватски „Индекс“. Станува збор за Радван...
Своја кандидатура најави и сегашниот претседател на Хрватска, Иво Јосиповиќ

Владата на Хрватска распиша претседателски избори

Претседателските избори во Хрватска ќе се одржат на 28 декемрви, а доколку има втор круг, тој ќе биде одржан на 11 јануари следната година....

Џон Ален: Ќе ги победиме џихадистите во Кобане

Џихадистите на Исламска држава самите се доведоа во позиција да бидат лесна мета, доведувајќи ги своите борци во сирискиот град Кобане, соопшти пензиониранит американски...

ОН: Околу 1.000 лица загинаа за време на примирјето во Украина

Речиси 1.000 лица се убиени во Украина од потпишувањето на примирјето меѓу Киев и проруските активисти, а бројот на раселените е речиси двојно поголем,...

Постигнат договор: Иса МУстафа е новиот премиер на Косово

Лидерите на Демократската партија на Косово, Хашим Тачи, и на Демократскиот сојуз на Косово, Иса Мустафа, постигнаа договор Мустафа да биде на чело на...

ЕУ: Јоханес Хан ќе ѝ помага на Србија да привлече странски инвестиции

Новиот еврокомесар за претпристапни прговори, Јоханес Хан, ја оствари својата прва посета во регионот на Западен Балкан, во Србија, каде се сретна со премиерот...

(ВИДЕО) Пукано на конвој на ОБСЕ во Источна Украина

Униформирани лица на истокот на Украина вчера стрелаа на конвојот на меѓународните набљудувачи на Организацијата за европска безбедност и соработка, соопштија денеска од ОБСЕ. Во соопштението...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ