fbpx
Свет Страница 1188

Свет

Според анектата, сега како и порано, постојат разлики меѓу истокот и западот на Германија

Секој втор Германец добива божикна плата

Педесет и четири проценти од вработените Германци редовно добиваат во различен паричен износ божикна плата, најчесто во ноември, покажа анкетата на синдикалниот архив ВСИ...

АИ го обвини Израел за воени злосторства

Водечката светска организација за заштита на човековите права, „Амнести интернешенел“ (АИ) го обвини Израел дека летово извршил воени злосторства во Газа. АИ го обвини Израел...

Кина ќе ги казни поддржувачите на далај лама

Кина остро ќе ги казни претставниците на Тибет кои го поддржуваат далај лама, прогонетиот тибетски духовен лидер и добитник на Нобелова награда. „Глобал тајмс“ објави...

Валенса: Путин му објави војна на светот

Поранешниот полски претседател, Лех Валенса, го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека му објавил војна на светот. Валенса смета дека Путин не ги почитува меѓународните...

Деца загинаа во автобуска несреќа во Египет

Најмалку 16 лица загинаа, од кои повеќето деца, а 18 се повредени, откако школски автобус се судри со три возила на пустинскиот пат во...

Могерини: ЕУ ќе ја признае Палестина

Новоименуваната шефица на дипломатијата на Европска Унија, Фредерика Могерини, истакна дека во рок од пет години ЕУ би можела да ја признае државноста на...

Републиканците победија на меѓуизборите во САД

Републиканците однесоа победа во двата дома на американскиот Конгрес на вчерашните меѓуизбори, освојувајќи мнозинство во Сенатот, како и во претставничкиот дом. Републиканците освоија сенаторски места...

(ВИДЕО) Седум лица загинаа во поплави на Хаити

Најмалку седум лица, од кои три деца, загинаа во поплавите на Хаити што се последица на поројните дождови, соопштија локалните власти. Претставничката на Управата за цивилна...

Уште еден случај на самозапалување во Бугарија

Четириесет и осумгодишен маж се самозапали во бугарскиот град Сандански, еден ден откако жена во Софија го направи истото пред канцеларијата на претседателот на...

Русија нема да учествува на Самитот за нуклеарна безбедност

Русија ќе го бојкотира Самитот за нуклеарна безбедност 2016 поради неговата политичка природа, соопштија денеска неименувани дипломатски извори. Претставниците на Москва минатата недела не присуствуваа...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ