fbpx
Свет Страница 1182

Свет

Путин: Западот применува јазик на сила бидејќи се плаши од Русија

Санкциите што Западот ги наметна кон Русија, како и намалувањето на цената на нафтата која ја намали вредноста на руската рубља, се направени за да се...

Русија забрани увоз на живина од САД

Американската живина од утре нема да може да се увезува во Русија, соопшти денеска Руската земјоделска служба за контрола. Како што јавуваат руските медиуми, привремените...

Атина по инцидентот на Венизелос: САД уште не ни простија за ветото во Букурешт

Скандалот со отсуството на Евангелос Венизелос на министерскиот состанок на НАТО поради заведувањето на Македонија под уставното име, предизвика „бум“ кај грчките медиуми и...

Терористички напад во Грозни, убиени седум напаѓачи

Седум терористи и шест полицајци се убиени, откако група напаѓачи утрово нападнале полициска станица во главниот град на Чеченија, Грозни, а потоа се засолниле...

Ердоган ги обвини Нобеловиот комитет и СБ на ОН за пристрасност

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги обвини за пристрасност Нобеловиот комитет, а, исто така, и Советот за безбедност на ОН, кои, според него, се целосно христијански...

„Илинден“ : Во Требиште да се учи на македонски јазик

Македонското здружение „Илинден – Тирана“ од Голо Брдо бара во основното училиште  „Десет маченици“ во Требиште да се држи настава по македонски јазик. - Се надеваме...

Асад: Воздушните напади на САД не се ефикасни

Сирискиот претседател Башар ал-Асад смета дека воздушните напади на САД врз џихадистите на Исламска држава ниту се сериозни, ниту се ефикасни и оти не...

Убиен директорот на „Кока-кола“ во Русија

Руската полиција денеска уапси две лица кои се осомничени за убиството на директорот на „Кока-кола“ во Санкт Петербург, кој исчезна минатата недела. Директорот Дмитриј Сошников...

Венизелос одби да учествува на НАТО-самитот поради Македонија

Шефот на грчката дипломатија одби да присуствува на министерскиот состанок на НАТО поради Македонија. Евангелос Венизелос се повлече од состанокот на кој се дискутираше за мерките...

Дефектот во украинската нуклеарна централа не е закана за регионот

Украинските власти синоќа соопштија дека минатата недела се случил инцидент во нуклеарната централа „Запорижја“, на југоистокот на земјата, но дека тоа не претставува никаква...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ