fbpx
Свет Страница 1181

Свет

Путин пристигна во Турција

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во посета на Турција. Тој, со својот колега Реџеп Таип Ердоган, ќе разговара за конфликтот во Сирија и во...

Судот во Египет ја забрани ИСИС

Египетскиот суд го забрани движењето Исламска држава (ИСИС) и ја прогласи за терористичка организација. Судот наведе дека и сите останати групи кои се заколнале...

Доналд Туск и официјално е претседател на Европскиот совет

Поранешниот полски премиер Доналд Туск денеска во Брисел ја презеде должноста претседател на Европскиот совет од Херман ван Ромпуј. Именувањето на Туск укажува на порастот...

Авганистан: Девет убиени при бомбашки напад на погреб

Најмалку девет лица загинаа, а 18 се повредени во самоубиствениот бомбашки напад што денеска е извршен за време на погреб во северниот дел на Авганистан,...

Молдавија: Проевропските партии водат на изборите пред проруските

Проевропските партии во Молдавија се во блага предност во однос на прориските, покажаа првичните резултати од вчерашните парламентарните избори, соопшти изборната комисија. Трите партии кои...

Младите си заминуваат од Грција

Грција го губи академскиот кадар. Повеќе од 100.000 млади грчки научници и академици се ислелиле од Грција во потрага по подобри академски и работни услови...

(ВИДЕО) САД: Протести поради убиство на Босанец

Две лица се уапсени, на возраст од 15 и од 16 години, поради убиството на 32-годишниот Босанец Замир Бегиќ, во американскиот град Сент Луис,...

СИРИЗА не сака национален консензус за избор на претседател

Грчката влада и опозиција засега не наоѓаат заеднички јазик за изборот на претседател и за смирувањето на разбрануваната политичка клима во државата. Првиот човек...

(ВИДЕО) Хонгконг: Уапсени 40 демонстранти

Најмалку 40 лица се уапсени за време на протестите во Хонгконг, кои ескалираа откако демонстрантите се судрија со полицијата. Како што јавуваат кинеските медиуми, неколку...

Швајцарците го отфрлија референдумот за контрола на имиграцијата

Не помина референдумот за построги контроли и за ограничување на имиграцијата во Швајцарија. Мнозинството од 26 кантони гласале против предлозите.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ