fbpx
Свет Страница 1179

Свет

Обама испратил писмо до Иран за заедничка борба против ИСИС

Американскиот претседател Барак Обама му испратил писмо на иранскиот врховен лидер Јаменеи во кое го истакнува заедничкиот интерес на двете земји во борбата против...

Бугарскиот парламент ја потврди владата на Борисов

Бугарскиот парламент ја потврди малцинската влада на десниот центар, под водство на поранешниот премиер Бојко Босирсов, чија конзервативна партија ГЕРБ победи на предвремените парламентарни...

Орбан: САД вршат притисок врз Унгарија поради соработката со Русија

САД вршат притисок врз Унгарија поради нејзината соработка со Русија околу енергетските прашања, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан. - САД вршат голем притисок врз Унгарија...

Силен замјотрес ја погоди Папуа, Нова Гвинеја

Силен земјотрес со интензитет од 6,4 степени според Рихтеровата скала изутринава ја погоди  Папуа во Нова Гвинеја. Според податоците од Геофизичкиот институт на САД, епицентарот...

САД со порака до косовските лидери: Немојте да упропастите

Амбасадорот на САД во Приштина, Трејси Ен Џејкобсон, денеска го прекрши дипломатскиот протокол за да го изрази незадовлството на САД од косовските политичари кои...

Масовни протести во Брисел поради мерките за штедење, полицијата употреби солзавец

Белгиската полиција употреби солзавец и водени топови во судирот со демонстрантите кои денеска протестираат во главниот град Брисел, пренесуваат светските медиуми. На улиците на Брисел,...

Потпишан договор за формирање влада во Бугарија

Политичката партија Граѓани за европски развој на Бугарија(ГЕРБ), по едномесечни преговори, денеска потпиша договор за формирање малцинска коалициска влада, пренесуваат бугарските медиуми. Според соопштението на...

Маринецот кој го уби Бин Ладен ќе го открие својот идентитет

Припадникот на специјалната единица на војската на САД, „Морнарички фоки“, кој го уби водачот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, одлучил да го открие...

Горбачов со поддршка за политиката на Путин

Порашениот советски лидер Михаил Горбачов (83), денеска изјавил дека ќе ја брани политиката на рускиот претседател Владимир Путин кога ќе отпатува во Германија на...
Поради штрајкот реагираше и германскара кацеларка Ангела Меркел

Штрајк на германските железничари, хаос на патиштата

Денеска штрајкуваат германските железничари, што предизвика голем метеж на автопатиштата. Поради тоа, пишуваат германските медиуми, во текот на викендот, во Германија ќе има недостиг на...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ