fbpx
Свет Страница 1178

Свет

(ВИДЕО) Полицијата ги уапси лидерите на протестите во Хонгконг

Полицијата во Хонгконг го отстрани барикадите во областа Монг Кок каде логоруваат демонстрантите кои веќе два месеци протестираат. Полицијата соопшти дека 116 лица се уапсени...

Јемен: Уништен главниот нафтовод

Вооружени припадници на племињата го дигнаа во воздух главниот нафтовод во Јемен, поради што е запрен извозот на нафта, соопшти јеменското министерство за одбрана. Нафтоводите...

Немирите од Фергусон се проширија во 170 града во САД

Втор ден траат немирите во САД, кои избија по судската одлука да не се обвини полицаецот што летоска уби афроамерикански тинејџер во Фергусон. Natl Guard makes...

Силен земјотрес регистриран во Кина

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала ја погоди југозападната кинеска покраина Сечуан, соопшти Американскиот геофизички институт. Засега нема информации за штети или...

Шефот на германската дипломатија е против влезот на Украина во НАТО

Германскиот министер за надворешни работи, Франк-Валтер Штајнмајер, е против влезот на Украина во НАТО. Во разговорот за германскиот весник „Шпигел“, Штајнмајер вели дека е „можно...

Русија ќе бара и отпечатоци од прсти за влез во земјата

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша указ со кој сите лица што со виза ќе патуваат во Русија, ќе мора да дадат и отпечатоци...

Уште еден лекар заразен од ебола во Сиера Леоне

Уште еден лекар од Сиреа Леоне е инфициран со ебола, соопштија здравствените власти во земјата. Повеќе од 15.000 лица се инфицирани со ебола, од кои повеќето...

„Кока-кола“ ќе произведува млеко

Од следниот месец „Кока-кола“ ќе произведува млеко. Од компанијата тврдат дека нивниот нов производ ќе им донесе „дожд од пари“, нагласувајќи дека новото млеко на...

(ВИДЕО) Две девојки-самоубијци усмртија 45 лица

Најмалку 45 лица загинаа на североистокот на Нигерија, откако две бомбашки-самоубијци, облечени во традиционална муслиманска носија, го детонираа експлозивот на преполноот пазар во градот...

Пангалос: По лидерот на „Златна зора“, Венизелос е втор по антипатичност

Теодорос Пангалос остро ги критикуваше Евангелос Венизелос и Јоргос Папандреу за внатрешниот раздор кој се создава во ПАСОК. Според поранешниот министер и вицепремиер од...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ