fbpx
Свет Страница 1158

Свет

Чех се самозапали во центарот на Прага

Средовечен маж синоќа се поли со бензин и се запали на плоштадот Вацлавски во Прага, јавуваат чешките медиуми. - Станува збор за 56-годишен пациент...

ЕУ ја отстранува Хамас од листата на терористички организации

Општиот суд на Европска Унија денеска нареди палестинската организација Хамас да се отстрани од листата на терористички организации, на која се најде пред 13 години. Судот...

Форум за води во Приштина: Панелист и предавач, Дејан Паноски од Македонија

Во Приштина се одржува „Форум за води“, во организација на Регионалниот центар за животна средина за Централна и Источна Европа (РЕЦ), потпомогнат и од...

Италија: Уапсени лица за фалсификувани монети на евра

Дванаесет лица се уапсени во Италија за фалсификување монети на евра, соопшти денеска Европол, додавајќи дека парите илегално биле внесени од Кина. Полициската истрага почна...

Обама ќе потпише закон за нови санкции кон Русија

Претседателот на САД, Барак Обама, ќе потпише закон со кој се воведуваат дополнителни санкции кон Русија, а тој ќе добие овластување да испрати воена...

И Џеб Буш сака да влезе во Белата куќа

Поранешниот гувернер на Флорида, Џеб Буш, активно размислува за можноста да се кандидира за претседател на САД. Претходно, претседатели на САД беа неговиот татко, како...

На турските навивачи им се заканува доживотен затвор за пуч против Ердоган

Почна судењето на навивачите на „Бешикташ“, кои се осомничени за обид за пуч против режимот на Реџеп Таип Ердоган. Државното обвинителство бара доживотен затвор за...

Уапсени седум џихадисти во Шпанија и во Мароко

Најмалку седум лица се уапсени во заедничката полициската акција на Шпанија и на Мароко против мрежата за регрутирање жени-џихадистин за радикалната сунитска група Исламска...

Италија: Запленети канцорогени бразлетни

Италијанската полиција на подрачјето на Падова заплени 170 милиони бразлетни увезени од Кина, направени од отровен пластичен материјал, опасни по здравје. Вкупната вредност на бразлетните е проценета...

Грција: Засилената реторика на ЕУ за името нема ефект

Аналитичарите што го следат спорот за името во Грција сметаат дека апелот за конечно решавање на спорот за името може да се прочита како индиректна порака...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ