Свет Страница 1157

Свет

Вучиќ: Србија нема да воведе санкции кон Русија

Србија нема да наложува санкции на Русија и ќе продолжи самостојно да донесува одлуки кои се во согласност со интересите на земјата, изјави српскиот...

Починатите стерилизирани жени биле затруени со лек

Лек со примеси на отровни супстанции е причина за смртта на 13 неодамна стерилизирани Индијки, соопштија денеска властите по стерилизацијата. Отфрлени се претходните тврдења дека...

Албанија: Уапсени осум лица за шверц на оружјe за Сирија

Албанската полиција уапси осуммина лица кои се обидела да прошверцуваат оружја за Сирија. Како што соопшти полицијата, Групата албански државјани е уапсена во Тирана...

Тензични односи на почетокот на Г20 во Австралија

Дводневниот самит Г20 на економски најсилните земји во светот, минува во знакот на дипломатска војна меѓу Русија и Западот поради кризата во Украина. Неколку западни...

Министрите на ЕУ в понеделник ќе разговараат за Украина

Министрите за надворешни работи на Европска Унија в понеделник ќе се состанат во Брисел, на редовна седница на Советот на ЕУ, каде ќе ја...

Претседателот на Алжир хоспитализиран во Франција

Алжир - Абделазис Бутефлика е префрлен во болница во Франција, јавуваат светските новински агенции, цитирајќи неименувани извори од една приватна болница во Гренобл. Засега не...
Земјотрес со јачина од 7,3 степени ја погоди Индонезија

Земјотрес ја погоди Индонезија, можно е цунами

Земјотрес со интензитет од 7,3 степени според Рихтеровата скала е регистриран на длабочина од 47 километри, со епицентар 134 километри северо-западно од Тернате, покрај...

Тешко ранет познат бизнисмен во Белград

Милан Беко, познат бизнисмен од Белград, денеска, пред својата куќа, бил ранет со два куршума. Беко веднаш бил префрлен во ургентен центар, во исклучително тешка состојба. Во...

Еди Рама во болница во Шведска?!

Албанскиот премиер Еди Рама е тешко болен, па поради тоа денеска отпатувал во клиника во Шведска, пишуваат албанските медиуми. Според некои од нив, Рама  е...

Патријарх Кирил: Во Србија сум како дома

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил, пристигна денеска во тридневна посета на Србија. На аеродромот „Никола Тесла“, Кирил беше пречекан од српскиот патријарх...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН