Свет Страница 1157

Свет

Јапонија влезе во рецесија

Јапонската економија неочекувано влезе во рецесија во третиот квартал. Поради тоа премиерот Шинзо Абе најверојатно ќе се откаже од непопуларното зголемување на ДДВ и од распишувањето...

Кина испрати 160 здравствени работници во Либерија

Во Либерија пристигнаа вкупно 160 здравствени работници од Кина. Во земјата најпогодена со ебола, кинеските власти испратија лекари, медицински сестри, епидемиолози, инженери и техничари...

Осумнаесет луѓе загинаа во пожар во фабрика во Кина

Осумнаесет луѓе загинаа во пожар во фабрика за прехранбени производи на исток во Кина. Во пожарот во фабриката „Лонгјуан фуд“ повредени се 13 луѓе, додека...

ИСИС има 200.000 борци

ИСИС има повеќе од 200.000 борци, соопшти кабинетот на лидерот на ирачките Курди, Масуд Барзани, а бројката е шестпати поголема од таа што ја...

Прекинати мировните преговори во Колумбија

Мировните преговори со Револуционерните вооружени сили на Колумбија во Хавана се суспендирани од колумбискиот претседател Хуан Мануел Сантос. Преговорите почнаа по грабнувањето на воениот...

Меркел: Велика Британија мора да остане во ЕУ

Велика Британија мора да остане во ЕУ бидејќи е „важна порта кон светот за европските нации“, истакна германската канцеларка Ангела Меркел, во Сиднеј, по нејзиното...

Австралија и Кина се усогласија околу договорот за слободна трговија

По десет години преговарање, Австралија и Кина се усогласиле околу договорот за слободна трговија. Според условите на тој договор, 93 отсто од австралискиот извоз во...

Министерски состанок во Брисел за ситуацијата во Украина

Ситуацијата во Украина и заострувањето на санкциите кон Русија е тема на денешниот состанок на министрите за надворешни работи на државите од Европска Унија то ќе...

Русија протера полски дипломати

Како одговор на претходното протерување на руски дипломати од Варшава, Русија протера неколкумина полски дипломати. Тие се обвинети за активности несоодветни со нивниот статус, општо прифатена...

Романскиот премиер го призна поразот на претседателските избори

Романскиот премиер Виктор Понта го призна поразот во вториот круг од претседателските избори и изјави дека му честитал на својот противник Клаус Јоханис. Понта во првиот круг...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН