fbpx
Свет Страница 1156

Свет

БИХ: Покренати три обвиненија за геноцид

Обвинителството на Босна и Херцеговина подигна обвинение против три лица кои се товарат за геноцид. Станува збор за обвинети кои за време на геноцидот во...

Четири талибанци убиени при напад во Кабул

Четири талибанци синоќа се убиени за време на напад на станбен објект за странски работници во главниот авганистански град Кабул. Еден напаѓач загина при активирање...

Уапсен пред Белата куќа ппоради нелегално поседување пушка

Четириесет и едногодишен маж е уапсен пред Белата куќа, откако во неговиот автомобил е пронајдена пушка и поголемо количество муниција. Уапсениот, во средата, му пришол...
Студентите во Лондон протестираат против зголемување на школарината

Тројца повредени на студентските протести во Лондон

На студентските протести во центарот на Лондон дојде до судир меѓу демонстрантите и полицијата, во кој полесено се повредени тројца полицајци. Неколку илјади студенти...
Јужно од Бафало за помалку од 24 часа наврнал еден ипол метар снег

Снежно невреме ги погоди САД

Најмалку седум лица го загубиле животот во снежната бура што го зафати североистокот на САД. Пет од починатите се од Бафало, вториот по големина град...
Милан Бандиќ и вечерва излезе од затворот во Реметинец

Бандиќ ја плати кауцијата од два милиони евра и излезе од притвор

Загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ ја уплати кауцијата од околу два милиони евра (15 милиони куни) и вечерва излезе од затворот во Реметинец. Тој, пред...

Израел урива домови на палестински екстремисти

Израелската војска утринава јa урна куќата на Палестинецот што во октомври, со автомобил, влета во група лица на железничката станица во Ерусалим, убивајќи тримесечно бебе...

ЕУ: Истрага за корупцијата во ЕУЛЕКС на Косово

Европската посредничак Емили О’Рајли, најави отворање на независна истрага на нејзините служби за наводите за корупција на мисијата на Европската Унија на Косово, ЕУЛЕКС, дознаваат европските...

Сенат: Нема дебата за ставање крај на прислушувањето

Американскиот сенат ја блокираше расправата за предлог-законот за ставање крај на масовното собирање податоци за телефонските повици во САД, кое го врши Националната безбедносна...

Египќанка почина од птички грип

Уште една Египќанка почина од птички грип, што е втор случај во последните 48 часа, јавуваат египетските медиуми. Како што соопшти Министерството за здравство на...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ