Свет Страница 1154

Свет

Абас го осуди нападот на синагогата во Ерусалим

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска го осуди нападот на синагогата во Ерусалим. Во соопштеното на палестинскиот претседател ,се осудува убиството на „верниците за време на...

Караџаферис под истрага за корупциски скандал

Лидерот на ултра-десничарската ЛАОС, Јоргос Караџаферис, е под истрага за можна вмешаност во скандал со перење пари преку офшор-компанија. Како што објави грчкиот весник...

Лавров: Русија нема да го моли Западот да ги укине санкциите

Русија не планира да го моли Западот да ги укине санкциите кон Москва, соопшти во вторник рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. - Русија...

Нетанјаху: Израел ќе одговори на смртоносниот напад на синагогата

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска соопшти дека Израел ќе „одговори остро“ на смртоносниот напад на синагогата во Ерусалим. Според израелскиот премиер, нападот, во кој загинаа...

Путин: На Крим се случи Косово

На Крим не се случи ништо поинакво од тоа што се случи во Косово, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за германската телевизија...

Парискиот облакодер заврши на суд

Градскиот совет на Париз денеска го отфрли спорниот проект за изградба на облакодер од 180 метри во еден париски кварт. Вкупно 83 советници гласаа „против“...

Солзавец и Mолотови коктели на протестите во Атина

Грчката престолнина се обви во чад и во солзвец од протестот за одбележувањето на 41-годишнината од денот кога тенковите на грчката хунта ги нападнаа...

Кенија: Протест поради нападите на провокативно облечените жени

Илјада лица денеска протестираа во кенискиот главен град Најроби поради неодамнешните напади на група мажи врз жени кои биле „провокативно облечени“. На видеоснимките, направени со...

Жестоки борби на аеродромот во Донецк

Силни експлозии и артилериски оган го тресат аеродромот во Донецк, и покрај обидите да се преговара за крај на вооружените судири. Шест украински војници...

ЕУ ја проширува црната листа

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европска Унија се согласија да го прошират списокот на украински и на руски функционери на кои им...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН